Makaleler
"Yenilikçi Fikrinizi Şirketleştiriyoruz"
Fuat SAMİ
LabX Ge­nel Müdürü
Finansman ve bilgi eksikliği nedeniyle birçok yenilikçi iş fikri, sadece akıllarda, özel sohbetlerde kalıyor. Ancak son yıllarda, bu fikirlerin hayata geçmesini ve başarılı şirketlerin oluşmasını sağlamak için hizmet veren birçok oluşum, hayata geçti. Bu oluşumlardan biri de LabX.

2006’da Fuat Sami tarafından hayata geçirilen LabX, şu anda iki iş fikrinin şirketleşmesini sağlamış ve üç i§ fikri­nin hayata geçmesi için uğraşıyor. Girişimcilerin fikirlerini yeşertmek için in­ternet sitesinden yapılan fikir başvurularını beklediklerini söyleyen LabX Ge­nel Müdürü Fuat Sami ile LabX ve hizmetlerini konuştuk.

LabX ne zaman ve han­gi amaçla kuruldu?
LabX girişimcilere hayat veren kuruluş olarak doğdu ama kendisi de bir iş fikrinden doğdu aslında. Ben yurt dışında eğitimimi tamamladıktan sonra kesin dönüş yaptım Türkiye’ye. Helix bizim aile şirketimiz. 4 yıl bura­da yönetim danışmanlığı yaptıktan sonra ’şirket doktorluğu hizmetini neden giri­şimcilere sunmayalım?’ diye düşünürken, aklıma böyle bir iş fikri geldi. 2007 yılın­da bu fikir üzerinde çalışmaya başladık. Mekaniklerini olu§turduk. Ve Helix’in bir alt birimi gibi çalışmaya başladı LabX. Ama 2005’de şirketleşeceğiz.

Ne tür hizmetler sunuyorsunuz?
Hizmetlerimiz farklı yetkinlikler içerdiğinden dört grup altında sunuluyor. Girişimcilik eğitim hizmetleri, fikir yeşertme hizmetleri, iş geliştirme hizmetle­ri ve yatırımcı ve iş destekleme ağı oluşturma hizmetleri.

Bu hizmetleri biraz açabilir misiniz?
Eğitim hizmetlerimizde, LabX girişimci adaylarına fikir üretme aşamasından, işlerini büyütmeye kadar olan zorlu süreçte yardımcı olacak eğitimlerin profesyonel olarak verilmesini sağlıyor. Bu hizmetler genelde LabX bünyesindeki girişimcilere verilmekte olup, farklı projeler için özel olarak tasarlanır. Eğitim paketlerimiz duruma özel seminerler, atölye çalışmaları ve yazılı interaktif araçların bileşimi ile sağlanır.

Fikir yeşertme hizmetlerinde ise LabX ka­ğıt üzerindeki fikirlerin detaylandırılıp bir işe dönüşmesi esnasında yer alan tüm süreçlerden girişimcilerin başarıyla geçmesini sağlar. LabX girişimcilerin iş kurarken en çok zorlandıkları noktalara hizmetlerini odaklıyor. İş fikrinin fizibilitesinin yapılması, gereken finansmanın bulunma­sı, iş planlarının hayata geçiril­mesi.

İş geliştirme hizmetinin kapsamı nedir?
LabX himayesinde bulunan işleri geliştirmek için danışmanlık hizmetleri de sunar. LabX, Helix Yönetim Da­nışmanlığın da know how’u ile girişimci şirketlerin dönemsel olarak performansını değerlendirir ve ihtiyaçlar doğrul­tusunda özel danışmanlık hizmetleri verir. Danışmanlık projeleri genelde dört alana yoğunlaşır; strateji belirleme, verimi artırma, yönetim ve bilgi kullanımı.

Verdiğiniz bu hizmetlerden faydalanmak için ne yapmak gerekiyor?
Yenilikçi bir iş fikri olan kişiler bize internet aracı­lığıyla başvurabilirler. Tüm yenilikçi iş fikirlerine açığız.

Size başvurduktan sonra iş fikirlerinin şirketleşmesine ka­dar nasıl bir süreç izleniyor?
Önce kendi aramızda bir elemeden geçiriyoruz iş fikirlerini. Eğer uygun görürsek iş dünyasından oluşturduğumuz danışma kuruluna sunuyoruz. Onlar onay verdiğinde iş fikri sahibini çağırıp, onunla kap­samlı bir protokol imzalıyoruz. İki taraf da sadece on­larla çalışacaklarını garantiliyor. Ardından oturup bu fikre nasıl finansman bulacağımızı araştırıyoruz. Yatı­rımcılara gitmeden, fikrin detaylı anlatımı ve sermaye ihtiyacını içeren bir tanıtım dokümanı oluşturuluyor. Bu çalışma, yaklaşık bir ay sürüyor. Bu süreçte fikrin geliştirilmesi üzerine de çalışılıyor.

İşin en önemli noktası, fikri hayata geçirecek serma­yeyi bulmak. Finansmanı nasıl sağlıyorsunuz?
Şu anda oluşturduğumuz melek yatırımcı ağı yöntemi ile finansman buluyoruz. Kendi ağımızı oluşturduk. Hayatında ve kariyerinde bir yere gelmiş 20 kadar iş adamının yer aldığı bir melek yatırımcı ağımız var. Ama gelecekte hem bu ağımızı daha da ge­nişletmek ve farklı finansman kaynaklarına ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sizin verdiğiniz bu desteğin karşılığı ne oluyor?
Biz verdiğimiz hizmet karşılığında şirkete or­tak oluyoruz ve hiçbir ücret talep etmiyoruz. İş çıksa da batsa da biz o işe ortağız.

Bugüne kadar kaç iş fikri geldi size?
Bu yıl içinde 100 kadar iş fikri başvurdu. Bunlar içinde şu anda iki tanesi şirketleşti. Biri inter­net, diğeri telekom sektörüyle ilgili iş fikirleri. Onun dışında 2-3 iş fikri ile anlaşma imzaladık. Onların da şirketleşmesi gündemimizde…

Kaynak: Ekonomist Dergisi’nin KOBİ Girişim Eki'nden alınmıştır.


08/01/2008

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol