Makaleler
Henkel Ahşap Yapıştırıcıları Rusya’da Hızla Büyüyor

Henkel, Rusya’daki endüstriyel yapıştırıcı pazarındaki hızlı büyümenin devam etmesini bekliyor. Bu nedenle Tosno yapıştırıcı tesisine yeni yatırımlar yaparak pazar ve teknoloji lideri olarak konumunu korumayı hedefliyor.

Rusya’nın en büyük ve en ileri teknolojiyle donatılmış endüstriyel yapıştırıcı üretim tesisi, Saint Petersburg yakınlarındaki Tosno’da. Rusya’daki fabrikayı 1999 yılında kuran Henkel o tarihten bu yana satışlarda büyük bir artış yakaladı. Henkel’in ürün portföyünde yalnız ahşap ve mobilya sektörüne yönelik değil başka sektörler için de yapıştırıcılar yer alıyor. Rusya’daki yapıştırıcı talebindeki artışa yanıt vermek amacıyla Henkel tesislerini büyütüyor.

Düsseldorf/Tosno-Endüstriyel yapıştırıcıda dünya lideri olan Henkel 1990’ların başından bu yana Rusya pazarında aktif. Başlangıçta, müşterilere Batı Avrupa’da bulunan fabrikalardan yapıştırıcı tedarik ediliyordu. Ancak, ülkenin büyüklüğü düşünüldüğünde nakliye açısından büyük bir zorluk yaşanacağı için uzun vadede sürekli bir tedariğin sağlanması amacıyla şirket kısa süre sonra yerel bir tesis kurma kararı aldı. Uygun yer ve etkin alt yapı Henkel’in temizlik deterjanı ve tüketici pazarına yönelik yapıştırıcı üreten bir tesis işlettiği Tosno’da bulundu. Yapıştırıcı fabrikasının inşaatı ülkedeki ekonomik ilerlemenin belirsizliğe girdiği 1997- 1998 Rus mali krizinin yaşandığı günlere denk geldi. Henkel Technologies Rusya sözcüsü Jürgen Starke kriz günleri için şunları söylüyor: “Krize rağmen, yatırım projemizi devam ettirdik ve kriz aşıldığında bunun doğru bir hareket olduğunu gördük.” Yeni üretim yerinde yıllık binlerce metrik ton sıcak eritikli ve su taşır yapıştırıcı üretim kapasitesine sahip bir tesis kuruldu. Starke sözlerine şöyle devam ediyor: “Alman-Rus proje ekibindeki işbirliği sorunsuz gerçekleşti ve know-how aktarımı başarıyla yapıldı. Günümüzde fabrikanın üstün yeteneklere sahip bir iş gücü var ve Henkel üretim tesislerinin tümü uluslararası standartlara uyuyor. Kurulan tesis, son teknoloji ürünü ve en katı güvenlik ve çevre kurallarına da uyan bir yapı içerisinde.”

Rusya ahşap ve mobilya pazarından büyük miktarlarda yapıştırıcı talebi the Dorus ürün grubu, PUR yapıştırıcılarını, PO- ve EVA- bazlı sıcak eritikleri, disperse yapıştırıcılarını ve üre reçine tutkallarını kapsamaktadır. Bükülmesi zor olan malzemeler ve farklı gereksinimler için, müşteriler üst kalite özel yapım ürünlerden faydalanabilmektedirler. Rusya tüketici ürünleri sektörü hızla büyüyor ve yapıştırıcıya olan talep de artıyor. Gıda, içecek ve kozmetik sektörlerinde kullanılan paketleme ve etiketleme yapıştırıcılarına, grafik sanatlar sektörü ve sigara üreticileri için üretilen özel yapıştırıcılara olan talep gittikçe büyüyor. Starke, Henkel’in başarısının nedenini şöyle özetliyor: “Ürünlerimizin kalitesinin ve teknik danışmanlığın yanı sıra, Henkel rekabette kendini stratejik bir noktaya taşıdı. Çeşitli yapıştırıcılar ve Henkel’in yapıştırıcı uzmanlarının uygulamadaki tecrübesinin üretimin kalitesine etkisi sayesinde, şirket kısa sürede tüm Rusya pazarının tercih edilen tedarikçisi oldu. Tosno üretime başladıktan 1 yıl sonra, 2000 yılından itibaren 3 vardiya çalışmaya başladı. Hızla büyüyen ahşap ve mobilya sektörü, özel yapıştırıcılarına büyük ilgi gösteriyor. Rusya’da hüküm süren sert iklim koşulları dikkate alındığında sıcağa, soğuğa ve neme dayanıklılık gibi özellikler ürünlerimizin beğenilmesindeki en önemli faktördür. Bu özelliğimiz rekabette bize büyük bir avantaj sağlarken her sektörden şirket bundan yararlanabiliyor.”

Büyümeyi Sürdürmek İçin Yeni Yatırımlar
Henkel, Rusya’daki endüstriyel yapıştırıcı pazarındaki hızlı büyümenin devam etmesini bekliyor. Bu nedenle Tosno yapıştırıcı tesisine yeni yatırımlar yaparak pazar ve teknoloji lideri olarak konumunu korumayı hedefliyor. Yeni makinelerle üretim kapasitesinin arttırılması ve yapıştırıcı ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesi amaçlanıyor. Henkel Technologies Rusya sözcüsü Jürgen Stark, ayrıca “Önümüzdeki yıllarda Rus pazarının talebi daha çok özel yapıştırıcı uygulamaları yönünde olacak. Bu yatırımı yaparak, müşterilerimizin bu bölgede de Henkel’den alıştıkları kaliteyi alacaklarına ve teslimatların zamanında yapılacağına güvenmelerini sağlayacağız“ diyor.

Kaynak: www.ahsaponline.net


08/02/2008

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol