Makaleler
Arçelik Buzdolabını Yediye Böldü, Dünyada İlk Oldu

Dünya patent liginde yükselen tek Türk şirketi olarak öne çıkan Arçelik, şimdi de dünyada bir "ilk"e imza attı. Arçelik, "Divide&Cool (DAC)-Bölünebilir Soğutma Teknolojisi" diye tanımladığı yeni sistemle, bir mutfakta 7 parçaya ayırdığı buzdolabını, tek kompresörle çalıştırdı. Bu sistemle, mutfaktaki bazı çekmeceler derin dondurucuya dönüştü.

Koç Holding’in amiral gemisi Arçelik, dünya patent ligine giren tek Türk şirketi olmasının ardından, şimdi de "dünyada ilk" olacak bir ürüne imza attı. Arçelik, "Divide&Cool (DAC): Bölünebilir Soğutma Teknolojisi" diye tanımladığı yeni teknolojiyle, bir buzdolabını tek motorla yedi parçaya kadar ayırdı. Bu teknolojiyle mutfaktaki çekmecelerin bazıları ayrı buzdolabı haline dönüştü. Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, "Bugüne kadar tarif edilmemiş bir ürün ortaya çıkardık. 3 yıllık araştırma ve çalışmayla ortaya çıkan ürünümüz, ankastre mutfaklarda öne çıkacak" dedi.

Sessiz Ve Tasarruflu
Aka Gündüz Özdemir, "Bölünebilir Buzdolabı"nın Koç Holding bünyesinde oluşturulan "yaratıcı ekip"in fikri olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Divide&Cool’da (DAC) bulunan VCC komresör, eşdeğer 3 ayrı kompresörün gürültüsüne oranla çok daha düşük ses düzeyine sahip. Ayrıca normal buzdolabı kompresörlerine oranla yüzde 30 daha az enerji tüketiyor. Her soğutma ünitesinin bağımsız çalışmasıyla kapak açıldığında yaşanan ısı kaybı da minimuma iniyor. Isı ve gürültü yayan kompresör mutfağın, hatta evin dışına taşınarak mutfağın iklimini ve sessizliğini de koruyor."

Dondurucu Çekmece
Özdemir, "Bölünebilir Soğutma Teknolojisi" diye tanımladıkları yeni ürünlerinin tek kompresörden beslenen çeşitli ebatlarda bağımsız kabinlerden oluştuğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Kompresörün yer aldığı tek bir dış üniteye bağlanan soğutma kabinleri, birbirinden bağımsız olarak mutfakta istenilen yerlere montaj edilebiliyor. Bu soğutucuda ayrı parça sayısı 7’ye kadar çıkabiliyor. İstenildiğinde bir çekmece derin dondurucu, bir dolap kapağının arkasında ise soğutucu olabiliyor. Bunların hepsi, no-frost soğutma sistemi teknolojisine sahip bulunuyor."

Şarap Dolabı da Var
Bugüne kadar şarap dolabı üretimine girmeyen Arçelik, yeni sistemin parçaları arasına şarap dolabı da koydu. Aka Gündüz Özdemir, söz konusu şarap dolabıyla da bir ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, şunları dile getirdi: "DAC soğutma kabinleri arasında yer alan şarap soğutucusu, ’titreşimsiz’ olması özelliğinden dolayı ’dünyada ilk ve tek’ özelliğini taşıyor. Ultraviyole korumalı cam kapaklı, aktif karbon filtre, nem filtresi ve hızlı soğutma özelliğiyle bu soğutucu, şarap için gerekli en uygun şartları sağlayarak, bir anlamda kişiye özel mahzen oluşturuyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

www.hurriyet.com.tr


21/03/2008

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol