Makaleler
Balıkçılar "Elektronik" Olarak İzlenecek, Kaçak Avlanan Anında Yakalanacak
Türkiye’de ilk kez balık çiftliklerinin merkezden kontrolü sağlanacak. Proje kapsamında balık çiftliklerine yerleştirilecek elektronik algılayıcılar yoluyla, fiziksel, kimyasal ve biyolojik veriler derlenecek. İlk kez, veri iletim birimi aracılığıyla GSM altyapısı kullanılıp, merkeze iletilecek. Tarım Bakanı Mehdi Eker, usulsüz avcılıkla mücadelede "uzaktan algılama" yoluyla balıkçı teknelerinin izlenmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Eker, "1 Temmuz 2009’dan itibaren balıkçılık üretimimizin önemli kısmını gerçekleştiren 15 metre ve üzerindeki balıkçı tekneleri, bu sistem aracılığıyla izlenebiliyor olacak. Otuz balıkçı barınağı inşa edilmiş bu yerlerde personel istihdam edilerek balıkçılık faaliyetleri takip edilmeye başlanmıştır" dedi.

Tarım Bakanlığı yetkilileri, balık çiftliklerinin ekosisteme etkilerini takip için İzmir, Ordu ve Trabzon’da pilot proje başlatıldığını bildirdiler. Yetkililer, daha sonra Ankara’da kurulacak sistemle, Türkiye’de ilk kez balık çiftliklerinin merkezden kontrolünün sağlanacağını belirtti. Proje süresince su sıcaklığı, tuzluluk, PH, oksijen, azot, nitrat, karbon, klorofil A gibi fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametrelerle veri bankası oluşturulacak. Böylece, deniz çiftliklerinin çevreye etkileri belirlenecek. Bakanlık, daha önce, Muğla yöresinde balık çiftliklerinin yol açtığı kirliliğin uzaktan algılama yöntemi ile takibi için proje uygulamıştı.

Denizlerdeki balık çiftliklerinin, ilgili bütün kurumların mutabık kalacağı alanlarda üretim yapmasını sağlamak üzere çalışma yaptıklarını kaydeden Eker, bu kapsamda, balık çiftlikleri için Aydın, İzmir ve Muğla’da yapılan çalışmalar sonucunda yeni alanlar tespit edildiğini bildirdi. Mehdi Eker, Muğla’daki 139 balık çiftliği sayısının 85’e düşürüldüğünü belirtti. Eker, "Çevresel etki değerlendirmesi sürecinin tamamlanmasından sonra çiftlikler yeni yerlerine taşınacaklardır. Bu alanlar, kıyıya en az 0.6 deniz mili uzaklıkta, derinliğin en az 30 metre ve akıntı hızının da en az 0.1 metre saniye olduğu alanlardır" dedi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi / Nuray Babacan

www.hurriyet.com.tr


24/03/2008

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol