Makaleler
İkea Çalışanları Eğitim İçin Akla Gelmeyecek Deneyimler Yaşadılar

IKEA mağazalarında görev alan satıştan sorumlu grup liderleri ilginç bir eğitime katıldılar. Ümraniye, Bornova ve Bayrampaşa mağazalarından 45 kişinin katıldığı IKEA Yolu ile Satış eğitimlerinde grup liderlerinin problem çözme yeteneklerini artırmak adına onlardan eşeğe binmeleri, Bostancı sahilinde mayo ile poz vermeleri, inek bulup bir litre süt sağmaları gibi enteresan 50 talepte bulunuldu.

IKEA mağazalarında satıştan sorumlu her grup liderinin yetkinliklerini arttırmak amacıyla oluşturulan "Selling the IKEA Way-IKEA Yolu ile Satış" eğitimlerinin amacı tüm liderlerin girişimci bir ruhla çalışmalarını sağlamak ve problem çözme yeteneklerini artırmak. IKEA Türkiye İnsan Kaynakları Departmanı tarafından yerel ihtiyaçlara bağlı olarak adapte edilen ve 6 ay sürecek olan bu eğitimler 3 bölümden oluşuyor: Temelleri kurmak, satışları yönlendirmek ve sonsuz fırsatlar yaratmak. Her bölüm 3 günlük sınıf eğitimi ve 1,5-2 ay süren mağaza içi uygulamalardan oluşuyor. Eğitimlere 2008’de mağazanın satış, lojistik, görsel sunum/iç tasarım departmanlarının grup liderleri ve bölüm yöneticilerinden oluşan 45 kişilik bir ekip katılıyor. Eğitimlerin ilk aşamasında liderler ekiplere ayrılarak hem müşteri sayısını artırmaya hem de kendilerine verilen zor görevleri yerine getirerek girişimci ruhlarını ortaya koymak için kıyasıya rekabet ettiler.

Ziyaretçi Sayısı Yüzde 10 Arttı
Eğitim süreci öncesi tüm liderlere 10 Mart’ta görev mektupları dağıtıldı. Bu tarihten itibaren IKEA Ümraniye, IKEA Bayrampaşa ve IKEA Bornova’nın liderleri Ümraniye ve Bayrampaşa mağazalarında Mavi, Kırmızı, Siyah ve Yeşil olmak üzere 4 gruba ayrılıp mağazaya en fazla müşteriyi çekmeye çalıştılar. Ümraniye’de görev alan Grup Mavi, mağazanın girişine IKEA’nın sembolü olan Sarı VosVos yerleştirip, içine IKEA oyuncak fil doldurdu. "Bir VosVos’a Kaç Fil Sığar?" sloganı ile yaptıkları aktivitede, doğru adedi tahmin edene sürpriz ödül olduğunu duyurarak IKEA Ümraniye mağazasına ziyaretçi çekmeye çalıştılar. IKEA Ümraniye mağazasında görev alan Grup Kırmızı da kendilerine verilen 2 bin YTL’lik sermayenin bir kısmıyla yarışma düzenledi. "Gel, Yarış, Kazan" sloganıyla yaptıkları etkinlik sonunda kazanana 500 YTL’lik hediye çeki verildi. Etkinlikler sonucunda 13 Mart 2008 perşembe günü IKEA Ümraniye mağazasının bir önceki perşembe gününe kıyasla, mağaza cirosu yüzde 33, ziyaretçi sayısı yüzde 10, ortalama fiş tutarı da yüzde 29 arttı ve bu senenin en iyi perşembe rakamlarına ulaşıldı.

IKEA Bayrampaşa mağazasında görev alan Grup Siyah ise kendilerine verilen sermayenin bir kısmıyla, ücretsiz dağıtılan bir günlük gazeteye ilan verdiler. Verilen ilanın tasarımını da kendileri yapan Grup Siyah, ilanın bulunduğu gazeteyi perşembe günü mağazaya getirene sürpriz hediyeler vereceklerini duyurdular. Grup Siyah, tek başına toplam 1.100 ziyaretçi çekerek aktivitenin galibi oldu. Yine Bayrampaşa mağazasında görev alan Grup Yeşil, mağazaya ziyaretçi çekmek için ’ücretsiz kahve ve sosisli’ kuponları bastırdı. Müşteri çekme çabaları sonucu 13 Mart’ta IKEA Bayrampaşa mağazasının bir önceki Perşembe’ye kıyasla, mağaza cirosu yüzde 17, ziyaretçi sayısı yüzde 6, ortalama fiş tutarı da yüzde 25 arttı. IKEA Bayrampaşa mağazası için de bu senenin en iyi perşembe rakamlarına ulaşıldı.

İnek Bulup 1 Litre Süt Sağdılar
Eğitimin bir diğer ayağı da puan avı aktivitesi oldu. 12 Mart günü saat 16.30’da puan avı hedeflerini alan liderler, 13 Mart saat 17.00’a kadar verilen 50 hedefi tamamlamaya çalıştılar. Her 4 grubun üyelerinin aktiviteyle, kendilerine verilen zor bir görev karşısında nasıl davranacaklarını görmeleri amaçlandı. Verilen görev listesinde, aynı gün içinde Yunanistan’a gidip dönmek, ekip olarak bir lunaparkta Kamikaze’ye binmek, Büyükada’ya gidip eşeğe binmek, bir kebapçıda lahmacun yapmak, bir müşterinin evinden alınan IKEA yatağını ve müşteriyi pijamasıyla buluşma noktasına getirmek, bir düğüne katılıp gelin ve damatla fotoğraf çektirmek, gruptan bir erkeğe pedikür yaptırmak, Bostancı sahilinde mayoyla poz vermek, Galata Köprüsü’nde balık tutmak, gruptan bir erkeğe bir kadın giyim mağazasında kıyafet denetmek, sokakta salatalık sattırmak, Süpermen kostümü giyip, sokakta dolaşmak, ulusal bir radyoda canlı yayına katılmak, bir spor salonuna gidip koşu bandında 10 km koşmak, ekipten bir kişinin saçını kazıtması, inek bulup bir litre süt sağmak, İsveççe bir şarkıyı söyleyip klip çekmek, mumya kıyafetiyle işlek bir caddede 10 dakika hareketsiz durmak gibi birçok ilginç hedef yer aldı. Ümraniye mağazasında yarışan Grup Kırmızı 2.850 puan toplayarak yarışmanın galibi oldu.

Amaç Problem Çözmeyi Öğretmek
Verilen eğitimlerde, perakende sektörüne hakim olan yoğun rekabet ve bilinmezlik ortamında hedef belirleme ve gerçekleştirme, kaynakları etkin kullanmak gibi kararları vererek; liderlik, takım çalışması, problem çözme gibi beceriler geliştirilmesi amaçlandı. IKEA Ülke Eğitim Müdürü Birgül Ulucan "Böylece liderler, maaşlı bir çalışandan öte, girişimci bir ruh ile iş yapmanın farkını birebir yaşamış olacaklar. Bu tecrübelerini, eğitim beklentilerini oluşturma ve başarılı bir satış ekibi olma yolunda yansıtacak ve sonrasında aldıkları eğitimleri kendi ekip arkadaşlarına uygulayacaklar" diyor.

Kaynak: Hürriyet İnsan Kaynakları Gazetesi / Burcu Özçelik

www.yenibiris.com


24/03/2008

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol