Makaleler
Zamanın Ruhuyla Beslenen Şirketler

Farklılaşmak her geçen gün zorlaşıyor. Kalite ve iyi tasarım gün geçtikçe daha ulaşılabilir hale geliyor. Markayı canlı tutmak için kalite ve tasarımın ötesine geçmek, zamanın ruhuyla beslemek gerekiyor.

Bu sözler şirketlere trend danışmanlığı hizmeti veren Trenddesk’in yönetici ortağı Zeynep Arhon’a ait. Trendesk’in amacı ise şirketlere inovasyon için ilham vermek, ürün ve hizmetlerinde trendleri takip etmesini sağlamak. Klasik tüketici sınıflandırmalarının netliğini kaybettiği düşüncesinden yola çıkan Trenddesk, şirketlerin tüketim dünyasındaki trendlere ayak uydurmak zorunda olduğunu savunuyor. Arhon “Dijital dünyanın gelişmesiyle tüketici her zamankinden daha bilgili, daha seçici ve daha değişken hale geldi. Biz de hızla değişen tüketim hayatının içindeki eğilimleri yakalayarak şirketlere ilham veriyoruz” diyor.

Arhon, Türkiye’de bu alanda çalışan ilk ve tek şirket olduklarını ama trend danışmanlığının gelişmiş pazarlarda son yıllarda tırmanan bir kavram haline geldiğini dile getiriyor. Arhon’a göre şirketler gündelik iş yoğunluğunun içinde tüketim hayatını bütünsel bir yaklaşımla takip etmekte zorlanıyor. Bu nedenle trend işinde uzmanlaşmış ekiplerle çalışıyor, hatta benzer ekipleri kendi bünyeleri içinde oluşturuyor. Farklı alanlardan gelen iki ortağın Mayıs 2006’da kurduğu Trenddesk, kısa sürede Sabancı Holding dahil birçok büyük kurumsal firmaya ulaşmış. Şirket trendleri belirlemek için modacı ve restoran işletmecisi gibi farklı mesleklerden isimlerin yer aldığı 18 kişilik bir ekiple çalışıyor. Danışmanlık seanslarında şirketlerin odaklanmak istedikleri konu hakkında ya da farklı sektörlerden trendler aktarılıyor. Seanslarda ‘fütüristik’ projeler de anlatılıyor.

Zeynep Arhon çalışmalarını daha iyi anlatmak için şu örneği veriyor: “Trend takibi sayesinde, Lassa markası için demografik hedef kitlenin ötesine geçen bir hedef kitle tanımı yaptık: ‘Hayatında keşiflere yer açmış genç yetişkinleri içine alan projeler yaratıyoruz. Lassa kış lastiğini Kuzey Kutbu’nda test etmek ve her yıl Anadolu’nun az bilinen bir noktasında gerçekleşen Competus Keşif Konvoyu bu projelerden.”

İK’da Trendler
Arhon iş dünyasında önümüzdeki dönemde, ‘bir finansçının analitik beyniyle bir maceraperestin merakını, sanatçının yaratıcılığını, düşünürün soyut yaklaşımını birleştirebilen’ insanların öne çıkacağını söylüyor: “İş hayatında ilerleyecek, geleceği şekillendirecek bu yeni zihnin sahiplerini bir anlamda ‘Rönesans insanı’ olarak tanımlayabiliriz. Kendini tek bir konuyla, tek bir kültürle, tek bir ilgi alanıyla, tek tür düşünce yetisiyle sınırlamayan insanlar... Geleceğin mesleklerinin birkaç disiplini bir araya getireceğini, şirketlerin birden fazla disiplini içinde barındıran yeni pozisyonlar yaratacağını düşünebiliriz.”

Arhon, İK ve eğitim yöneticilerine şirketin vizyonunu genişletmede, çalışanların zihnini açmada önemli bir rol düştüğünü söylerken, geleceğin trendlerinin tüm şirkete anlatılacağı toplantıların firmayı rakiplerinin önüne taşıyacağını düşünüyor.

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?
Trenddesk yönetici ortağı Zeynep Arhon’a göre geleceğin mesleklerini teknolojik gelişim, artan zenginlik ve iklim krizi şekillendirecek. Bu etkenlere bağlı olarak tasarım, geleceğin en değerli çalışma alanları arasında yer alacak: “Doğadaki modellerden ilham alan ve doğaya dost tasarımlar üretilmesini sağlayan biyomimikri alanında çalışan uzman ve danışmanlar; zenginle fakir arasındaki uçurum derinleşirken, zenginlerin uzaya çıkmak ya da rock yıldızı olmak gibi farklı deneyimler yaşamasını sağlayacak ‘deneyim yöneticisi’, uzay turizminin başlamasıyla, ‘uzay gemisi pilotu ve uzay hostesi’, sualtı otellerinin hizmete girmesiyle ‘sualtı oteli yöneticisi’, iklim krizi nedeniyle çevreye dost olmaya çalışan endüstri için karbon ticareti alanında çalışan uzmanlar gelecekte talep edilen meslekler olacak.”

Kaynak: Milliyet İnsan Kaynakları Gazetesi / Özge Gözke

www.insankaynaklari.com


24/03/2008

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol