Makaleler
Şirket Evlilikleri Yeni Yıla da Hızlı Başladı
2005 yılında 12 milyar doların üzerinde gerçekleşen şirket satın almaları 2006’ya da hızlı başladı. Ocak ayının ikinci yarısında 7 tane satınalma ve ortaklık işlemi yapıldı. Toplam hacim ise 191.7 milyon dolar oldu.

Ekonomi ve siyasi alanda yakalanan istikrar nedeniyle geçen sene rekor kıran şirket satın alma ve birleşmeler 2006 yılına da hızlı başladı. Ocak ayının ikinci yarısından itibaren toplam 7 tane satın alma işlemi yapıldı ve fiyatı açıklanan 6 işlemin hacmi 191.7 milyon dolar oldu. ISI Emerging Markets, Referans gazetesi ve Yabancı Sermaye Derneği (YASED) tarafından hazırlanan Satın Alma Rehberi’ne göre (DealWatch) bu yılın ilk satın alma işlemi 17 Ocak tarihinde gıda sektöründe faaliyet gösteren Kars Karper ile Fransız Bel Group arasında yapıldı.

Bel Group yapılan anlaşmaya göre Kars Karper’in yüzde 51’ini satın aldı. Fiyat konusunda bir açıklamanın yapılmadığı söz konusu anlaşmada finansal danışmanlığı ise ABN Amro gerçekleştirdi. 1964 yılında İstanbul’da kurulan Kars Karper, üretimini 1994 yılından bu yana Çorlu’da 80 bin metrekare arazi üzerinde, 11 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerinde faaliyet gösteriyor. Kars Karper’in, eritme peynirin yanı sıra, tereyağı, reçel gibi 30’dan fazla ürün çeşidi bulunuyor.

Yılın 2. anlaşması ise Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Talip Kahraman A.Ş. arasında yapıldı. Emekli Sandığı Emek İşhanı ile ilgili olarak yapılan ihalede en yüksek teklifi 55.5 milyon dolarla Talip Kahraman A.Ş. verdi.

TMSF 3 İhale Yaptı
23 Ocak’ta ise Fako İlaçları A.Ş. sermayesinin yüzde 11’ine denk gelen kısmını 20.4 milyon dolara ana ortağı İzlandalı Actavis Group’a sattı.

Geçen yıl yaklaşık 6.8 milyar dolarlık varlık satışı yapan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ocak ayında 3 tane ihale yaptı. İmar Bankası’nın TMSF’ye devredilmesinin ardından Uzanların devlete borçları nedeniyle el konulan Star Gazetesi, Joy FM ve Joy Turk FM’in satış ihaleleri geçen hafta yapıldı. 24 Ocak’ta ihaleleri yapılan Joy FM ve Joy Turk’e en yüksek teklifi Kanadalı Canwest ve Global Yatırım Holding ortaklığı verdi. Canwest’in Joy FM için teklifi 3.2 milyon dolar, Joy Turk için ise 1.8 milyon dolar oldu. Star Gazetesi ihalesinde ise en yüksek teklifi 5.15 milyon dolarla Kıbrıslı işadamı Ali Özmen Safa verdi. Üç ihalede de verilen en yüksek tekliflerin belirlenen muhammen bedelin altında kalması nedeniyle satışlara onayın verilip verilmeyeceği merakla bekleniyor.

Öte yandan Doğan Holding Petrol Ofisi’nin yüzde 6.25’ine denk gelen hisseleri Deutsche Bank aracılığıyla 32 adet yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcıya sattığını açıkladı. Hisse başı 5.35 YTL’den yapılan satış sonrasında Doğan Holding’in satış geliri 105.7 milyon dolar oldu.

Kaynak: Referans Gazetesi/Ufuk Korcan


03/02/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol