Makaleler
Sektörün Durumu
Bu yıl 2,1 milyar dolarlık ihracat ile tekstil ihracatının yarısını gerçekleştiren ev tekstili sektörünün toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatı içindeki payı giderek düşüyor. Sektörün önde gelen dernekleri önümüzdeki yıllarda ihracatta ciddi düşüşler yaşanabileceğini dile getiriyor.

Girdi ve işçilik maliyetleri, Çin ile rekabet, düşük kur politikası gibi pek çok sorunla boğuşarak bir yılı geride bırakan tekstil sektörü, 2005 yılını 4,8 milyar dolarlık ihracatla kapattı. Tekstil sektörünün ihracat açısından en temel alt sektörlerinden biri olan ev tekstili sektörü ise, yurtiçinde yatırım ve kapasitede yeterli büyümeyi sağlayarak bugün toplam tekstil sektörü ihracatını belirleyen alt sektörlerden biri haline geldi. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği İTKİB’in ihracatçı birliklerinden derlediği konsolide verilere göre, 2005 yılında 2 milyar 187 milyon 992 bin dolarlık ev tekstili ihracatı yapıldı.

2 milyar dolarlık ciro ile, toplam tekstil ihracatının yarısını gerçekleştiren ev tekstili ihracatı, bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 2 artış gerçekleştirdi. Ancak ev tekstili ihracatındaki artış, toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatı artışının yüzde 5 gerisinde kaldı. En büyük ihraç pazarı AB ülkeleri olan ev tekstili ürünlerinin toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatından aldığı pay 2004 yılında yüzde 12,2 iken 2005 yılı sonu itibariyle bu oran yüzde 11,8’e düştü.

İhracattaki Artış Azalıyor
Rakamlara bakıldığında, ev tekstili sektörünün ihracatta çok büyük başarılar elde ettiği, tekstil ihracatını sırtladığı görülüyor. Ancak, ev tekstili ihracatı artışının toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatı artışının yüzde 5 gerisinde kalması, ihracat artışının devam etmediğini, 2005 yılında ev tekstili ihracatının toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatı içindeki payının az da olsa düştüğünü gösteriyor. Sektörün önde gelen derneklerinden EVSİAD ve TETSD’in başkanları da sektörün geleceğinden endişe ettiklerini söylüyor.

İhracatta ciddi düşüşler yaşanabileceğini, sektörün geleceğini iyi görmediğini söyleyen Ev Tekstili Sanayici ve İşadamları Derneği (EVSİAD) Genel Koordinatörü Haşim BÜYÜKBALCI, “Çok acil önlem alınsın” dedi. 2004’te olduğu gibi 2005’te de ev tekstili ihracatında flaş ürünün yatak çarşafı olduğunu belirten BÜYÜKBALCI, “Türkiye, bir iki yıl daha diğer ürünler gibi bu üründe de üstünlüğünü sürdürecek. Ama ondan sonraki yıllar için ev tekstili hatta tekstil sektörü ile ilgili çok ciddi endişelerimiz bulunuyor” diye konuştu. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri Derneği (TETSD) Başkanı Yılmaz ULUSOY da, sektöre bakışın bu şekilde devam etmesi halinde rekabet edilemez hale gelineceğini kaydetti.

ULUSOY: Uzakdoğu İle İşbirliğine Gidilmeli
Sektörün geleceğini etkileyecek çok büyük tehditlerin gözle görüldüğünü söyleyen BÜYÜKBALCI, ev tekstili sektörüne artık yatırım yapılmadığını, hatta yenileme yatırımlarının bile durmuş olduğunu belirterek şunları söyledi: “Böyle giderse yatırımcımız tesislerini yurtdışına taşıyacak. Yurtdışına giden şirketler, ücretsiz arazi alabiliyor. Bir çok ülke fabrika arazisini kira ödeme koşullarına uygun, ücretsiz veriyor. İşçilik giderleri çok daha düşük. Uzun vadeli ve düşük faizli işletme sermayesi veriyor. Bu durumda sanayici yatırım kararını hangi parametrelerle ve ne yönde alır? Sektör ve devlet oturup birlikte önlem almak durumunda. Acil kurtuluş reçeteleri uygulanmalı. Yoksa birkaç yıl sonra konuşabileceğimiz çok fazla şey kalmaz.”

Ev tekstili sektörünün kriz döneminden sonra kapasite artışına giderek, yatırım yaptığını ancak kapasite artışının ihracata yönelik olması nedeniyle kârlılığın giderek azaldığını söyleyen Yılmaz ULUSOY da son bir yıldır büyüme oranının sıfıra yaklaştığını kaydetti. UlLUSOY, “Özellikle bankaların tekstil sektörüne endişe ile bakması, büyümenin durmasına neden olmuştur. Sektörde şuan kapasite fazlası oluşmuş ve tesisler yüzde 60-70 kapasite ile çalışır hale gelmiştir” dedi.

Sektörün sorunlarının tekstil sektörünün sorunlarıyla aynı olduğunu kaydeden ULUSOY ve BÜYÜKBALCIı, bu sorunların başında işçilik giderleri ve vergi yükü geldiğini belirtiyorlar. Giderek kayıt dışına doğru kaçışın yaşandığını, kayıt dışını önlemek için acilen işçilik giderlerinin düşürülmesi gerektiğini dile getiren BÜYÜKBALCI bir de bölgelere göre asgari ücret uygulamasına geçilmesi gerektiğini savunuyor. Enflasyonu düşürmeye yönelik uygulanan kur politikası, gittikçe değerlenen YTL ve ithalatın artışının ihracatı zorlamaya başladığını belirten BÜYÜKBALCI, kur politikası ve enerji politikasında gerçekçi uygulamalara gidilmesini istedi.

Sektörün önünün giderek tıkandığını ve özellikle Çin ile mücadelede yetersiz kalınabileceğini kaydeden ULUSOY ise, bu nedenle sektörün en önemli gündem maddesinin, Uzakdoğu ile mutlaka işbirliğine gidilmesi, stratejik ortaklıklar yapılması olduğunu söyledi.

Kaynak: Referans Gazetesi/Seher KARATAŞ


29/03/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol