Makaleler
Yeni İş Kapısı Otomatlar

Fiyatları 2.500 ile 10.000 euro arasında değişen otomat makineleri yeni bir fırsat kapısı oldu. Şehrin merkezi bir yerine kurulacak makinelerden, haftada birkaç saat zaman ayırarak para kazanmak mümkün.

Yiyecek, sıcak-soğuk içecek, kâğıt mendil gibi hijyenik ürünlerin satışında kullanılan otomatların satışını veya işletmeciliğini yapan firma sayısı her geçen gün artıyor.

Şehirlerin merkezi noktaları, sosyal hizmet veren yerler, oteller, hastaneler, şirketler gibi farklı yerlerde kullanılabilen ve "vending" olarak nitelendirilen otomat pazarı ABD, Japonya ve Avrupa'da ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Sadece Avrupa'da 10 milyon civarında otomat var. Türkiye'deki otomat sayısı ise 10 bin kadar.

Haftanın 7 günü 24 saat çalışan otomatlar girişimciler için de önemli fırsatlar sunuyor. Yüksek miktarda yatırım imkânı olanlar, üretim yapan bir firmanın temsilciliğini alarak sektöre girebilir. İşletmecilik için ise fiyatları 2 bin 500 ile 10 bin euro arasında değişen otomatlardan alıp merkezi bir yere yerleştirmek yeterli. Bundan sonra haftada birkaç saatinizi ayırıp, otomatların bakımını yaparak para kazanmak mümkün.

12 yıl önce sektöre giren Ali Orhan Karagülle, Karman markasıyla otomat işletmeciliği, Karimpeks ile makine satışı yapıyor. İnsanların artık sokakta daha çok vakit geçirdiğini söyleyen Karagülle, dışarıda atıştırma ihtiyacının otomatlara olan ilgiyi artırdığını belirtiyor. Türkiye'de 10 bin civarında otomat olduğunu kaydeden Karagülle, özellikle soğuk ve sıcak içecek otomatlarına ilginin arttığını belirtiyor. Otomat işletmeciliği yapacaklar için otomatın yerinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Karagülle, "Bir otomatı yerleştirmeden önce 'şirkette kaç kişi çalışıyor, ne kadar kazanabiliriz' gibi kriterlere bakıyoruz" diyor.

Makine fiyatlarının 3.000 ila 6.000 euro arasında değiştiğini söyleyen Karagülle, ödeme sistemlerini de şirketlerin isteğine göre belirlediklerini belirtti. Karagülle, "Otomatlarda paranın yanı sıra farklı ödeme sistemleri de kullanabiliyoruz. Mesela şirket belli bir limit istiyorsa ona göre akıllı kart sistemini kullanabiliyoruz" diyor. Bakımı ve doldurma gibi konularda eğitim verdiklerini aktaran Karagülle, makinelerin 1 yıl garantili olduğunu belirtiyor.

Avrupa'da otomat işletmeciliğini ya çok büyük şirketlerin ya da küçük aile işletmelerinin yaptığını dile getiren Karagülle sözlerini şu sürdürüyor: "Mesela emeklisiniz uygun bir mekân buldunuz. Otomatınızı koyup çalışma imkânı yarattınız. Az mesai harcayarak ek gelir sağlayabilirsiniz. Ayrıca çok büyük bir sermayeye gerek yok. Ortalama 10 bin euro ile 2 makine alıp makul ve sürekli bir gelir elde etme şansınız olur. Yurtdışında 5-10 makine ile haftanın belli günlerini ayırıp, çok yorulmadan çalışan birçok insan var."

Kafematik Üretim Yapacak
Sektörde faaliyet gösteren firmalardan biri de yaklaşık 2 yıl önce Kafematik markasıyla piyasaya giren Şenyüceler. Toplu sosyal hizmet veren yerler, oteller, hastane, büyük pastaneler, orta ölçekli işletmelerin içecek ihtiyaçlarına kısa ve kesin çözümler sunan otomatların yaygın kullanılmasını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Kafematik ortaklarından Kayhan Yüce, 13 çeşit otomatları olduğunu, fiyatların ise 2.500 ile 10.000 euro arasında değiştiğini belirtiyor.

Otomatların işletmeler için de kârlı olduğunu kaydeden Yüce, bir otomatın 100 kişiye sağladığı faydanın 2 elemanla elde edildiğini vurguluyor. Yüce, 2 kişi ile hizmet verilmesi durumunda bardak başına oluşan maliyetin otomattan satış maliyetinin 2 katı olduğunu anlatıyor.

Türkiye'de vending pazarında büyük bir boşluk olduğunu söyleyen Yüce, "Sektöre girmeden önce 6-7 yıl süren bir fizibilite çalışması yaptık ve girdikten sonra 3 yılda ciddi bir büyüme kaydettik. Bine yakın makineyle hizmet veriyoruz. 2008 sonuna doğru bu rakam 14 bine çıkacak. Ayrıca 2007 şubatından itibaren otomatların üretiminin Türkiye'de yapılması için çalışmalar yürütüyoruz. Bu hedef gerçekleşirse maliyetler ciddi anlamda düşebilir" diyor.

Otomattan Verim Alabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
* Satılması düşünülen makineler uzun ömürlü ve 2. el değerleri yüksek olmalı.

* İş yapılacak partner her anlamda güçlü finansal değerlere sahip olmalı.

* Partner yedek parça ve teknik servis sağlayabilecek yeterlilikte olmalı.

* Yer seçimi çok önemli. Yanlış yere kurulan her makine girişimcinin aleyhine çalışır.

* Yatırım yapılacak bölge hakkında çok titiz bir analiz yapılmalı.

Otomat Yerleşiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
* Temiz, toz ve nemden uzak, direkt güneş ışığı almayacak, havadar bir yer seçilmeli.

* Mekânda haşarat varsa bina önceden mutlaka ilaçlanmalı. Bu işlem rutin olarak yapılmalı.

* Otomatlar yetkili servis elemanları tarafından yerleştirilmeli ve taşınmalı.

* Güvenlik kameralarının olduğu veya sürekli gözetim altındaki noktalar seçilmeli.

* Mekânda topraklama tertibatlı, düzenli akım ve ayrı sigortalı elektrik tesisatı olmalı.

* Kullanılan modele göre değişmekle beraber bir otomat ortalama olarak, standart bir ev tipi buzdolabından daha fazla elektrik tüketmez.

Kaynak: Referans Gazetesi/Ayşegül Sakarya

12/06/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol