Makaleler
AB'den Kızıltepe'ye 200.000 Euroluk Destek
Mardin'in Kızıltepe Kaymakamlığı'nca suni tohumlama ile yerli sığır ırkının ıslah edilmesi amacıyla hazırlanan projeye, AB'den 200.000 euroluk destek geldi. Kızıltepe Kaymakamı F. Fikri Çelik, cuma günü yaptığı açıklamada, AB’ye sundukları “Mardin İli Kızıltepe ve Derik İlçelerindeki Hayvanların Kalıtsal Özelliklerinin İyileştirilmesi Projesi”nin bir süre önce onaylandığını belirterek proje için AB'den 200.000 euroluk destek aldıklarını söyledi.

Projeyle ilçelere bağlı 52 köyde suni tohumlama yolu ile yerli sığır ırkının ıslahının amaçlandığını ifade eden Çelik, bölgede var olan sığır ırklarının yerli ırk özellikleri taşıması nedeniyle verim özelliklerinin düşük ve ekonomik olmadığını kaydetti.

Çelik, projeden, belirlenen köylerdeki tüm hayvan sahiplerinin yararlanacağını, ayrıca projeye katılan aileler arasında aktif 52 kişinin kurulacak kooperatife üye olacağını ifade ederek şöyle dedi: “Proje 19 ay sürecek. Hayvancılık konusunda eğitim faaliyetleri düzenlenerek yetiştiricilerin kapasitesi artırılacak. Köylerde yeni iş imkânlarının yaratılması ve özellikle gelir seviyesinin artırılması sağlanacaktır. Bölgedeki hayvan ırkının geliştirilmesi ve kültür ırkı hayvanlarının yaygınlaşması küçük çiftçinin ekonomik anlamda gelişmesini sağlaması açısından hayati önem taşımaktadır. Proje kapsamında 12.000 hayvana suni tohumlama yapılması hedefleniyor.”

Kaynak: Referans Gazetesi


19/06/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol