Makaleler
Dünya Ticareti

Dünya ambalaj sanayi pazarı 439 milyar dolar civarındadır. Dünya ambalaj sanayi pazarının 2014 yılına kadar yüzde 3.5 oranında büyüyeceği tahmin edilmektedir. Pazarın yüzde 36’sını kağıtkarton ambalajlar, yüzde 34’ünü plastik ambalajlar, yüzde 17 metal ambalajlar, yüzde 10 cam ambalajlar oluşturmaktadır.

Ambalaj sanayi ürünleri pek çok sanayiye hizmet vermektedir. Hizmet verdiği alanların başında gıda ve içecek sanayileri gelmektedir. Dünya ambalaj sanayi üretiminin yüzde 56’sı bu sektörler tarafından kullanılmaktadır.

Bölgesel olarak dünya ambalaj sanayi ticaretine bakıldığında yüzde 30’u Avrupa ülkeleri, yüzde 28’i Kuzey Amerika ülkeleri, yüzde 27’si Asya ülkeleri, yüzde 7’si Latin Amerika ülkeleri, yüzde 8’i ise diğer ülkelerdir.

2004 yılında dünya ambalaj sanayi ihracatı 147 milyar Dolar, ithalatı ise 148 milyar dolar olmuştur. Dünya ticaretinin yüzde 50’sini plastik ambalajlar oluşturmaktadır. Kağıtkarton ambalaj ticareti yapılan ikinci önemli ambalaj grubudur. Toplam dünya ambalaj ticareti içinde yüzde 35’lik paya sahiptir. Sırasıyla ihraç edilen diğer ambalaj ürün grupları; metal, cam ve ahşap ambalajlardır. Dünyanın en büyük ambalaj ihracatçı ve ithalatçı ülkeleri AB ülkeleri, ABD ve Japonya’dır. Son yıllarda söz konusu ülkeler arasında Çin de yer almaya başlamıştır.

Hazırlayan: Songül Bektaşoğlu
Kaynak: www.igeme.org.tr


30/06/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol