Makaleler
AB’den Sürdürülebilir Kalkınmaya 925.000 Euro
AB, başta enerji ve çevre alanında olmak üzere, Türkiye’de uygulamaya konacak " Doğal kaynaklarda sürdürülebilir kalkınma projeleri"ne 925.000 euroluk hibe şeklinde destek verecek. 2007 yılı kasım ayına kadar tamamlanacak olan "Sürdürülebilir Kalkınmanın Sektörel Politikalara Entegrasyonu Programı"yla ülke genelinden azami 1 yıl sürecek 35 proje desteklenecek.

Programla, özellikle çevre ve enerji yönetiminde ulusal yoksulluğu önleme yönünde stratejilerin geliştirilmesi amaçlanıyor. Geliştirilecek projeler kanalıyla sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesinde sivil toplum, özel sektör ve yerel yönetimlerin rollerinin güçlendirilmesi de hedeflenenler arasında yer alıyor.

Seçilecek projeler arasında; küçük ölçekli olanlar 2-10 bin euro, orta ölçekliler 10-30 bin euro ve büyük ölçekli olanlar ise 30-80 bin euro arasında yardım görecek. Öte yandan, proje sahipleri veya ortaklarının proje bütçesinin en az yüzde 10’unu karşılamaları gerekiyor. Programa, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) teknik danışmanlık verecek ve programın Türkiye başvurularının seçilmesi sürecinde de yer alacak. UNDP, programın uygulayıcısı Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) da hibe programının izlenmesinde yardım sağlayacak. Program için başvurular en geç 28 Ağustos tarihine kadar AB projelerinin ihalelerini gerçekleştiren Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne yapılacak.


Kaynak: Referans Gazetesi/Tutku Ayvaz


24/07/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol