Makaleler
Dagi Halka Açılıyor

Bundan birkaç yıl önce başrollerini Gülben Ergen ile Kenan Işık’ın paylaştığı Dadı dizisinde "çiçekli bornozlarıyla" binlerce insanın dikkatini çeken ve yeni bir moda furyası estiren DAGİ, kendi tarzını şimdi de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) estirecek. 1983 yılında İstanbul’da sadece erkek iç giyimi üretimi amacıyla kurulduktan sonra ürün yelpazesine kadın ve çocuk iç giyimini, eşofmanı, tişörtü, ev giyimini katan DAGİ, sermayesinin yüzde 40’ını halka açmayı ve bu sayede gelen gelirlerle uluslararası bir marka olmayı hedefliyor. Halka açılma için ana sözleşme değişikliği konusunda Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yaptıkları başvurunun onaylandığını bildiren DAGİ Genel Müdürü Mehmet Şükrü Taşkın, "Sermayemizin yüzde 30 ya da 40’ını halka açmayı planlıyoruz" dedi. Şirket hali hazırda 30 olan mağaza sayısını ise 2007’de 50’ye çıkarmayı planlıyor.

Arz Geliri Şirkete Girecek
Henüz nihai halka arz yöntemi belirlenmemekle birlikte prensip olarak sermaye artırımı ve fiyat aralığı ile talep toplama yöntemini benimsediklerini kaydeden Taşkın, "Halka arzın tamamını sermaye artırımı şeklinde yapmayı ve sağlanan kaynağın tümünün şirkete girmesini planlıyoruz" diye konuştu. Halka arzdan sağlanacak kaynağın dağıtım ağının büyütülmesine yönelik yeni mağazaların açılmasında, yeni bir pijama markası olan Davilla’nın güçlendirilmesinde ve marka ihracatını gerçekleştirmede kullanılacağını ifade eden Taşkın, "Yurt dışında da mağazalar zinciri oluşturma çalışmalarında kullanılacak. Ayrıca yurt içi mağaza sayısını da çoğaltarak her noktada tüketiciye ulaşma arzusundayız. Uluslararası bir marka haline gelmek için çalışmalar yapmak istiyoruz. Halka arz geliri ile yeni markalar yaratıp bunları yurt içi ve yurt dışına pazarlamayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu. Bu amaçla halka arzda konsorsiyum lideri olacak bir aracı kurum ile prensip anlaşmasına vardıklarını da bildiren Taşkın, daha çok yerli yatırımcılara hitap etmek istediklerini de söyledi.

Ortadoğu’da yükselen tansiyon, gelişmiş ülkelerdeki faiz artırımları ve içeride enflasyon ile siyasi rikslerin neden olduğu bir ortamda halka açılmaktan çekinmediklerini de ifade eden Taşkın, "Öncelikle markamıza çok güveniyoruz. Ayrıca güçlü bir potansiyel sunacağız. Şirketimizin yapısına ve taşıdığı büyüme potansiyeline güveniyoruz. DAGİ Haziran 2006 itibarıyla son 2 yılda dolar bazında yıllık ortalama yüzde 50’nin üzerinde büyüme sağladı" açıklamasında bulundu.

Ana Ortak İzdemir’in Sahibi
Taşkın’ın verdiği bilgilere göre DAGİ’nın ana hissedarı demir çelik sektörünün önde gelen gruplarından biri olan Koç Haddecilik Grubu. Ayrıca Taşkın’ın da kurucu olduğu şirkette yüzde 20 oranında payı var. Koç Haddecilik Grubu, Şahin Grubu ile birlikte Şahin-Koç şirketini kurarak İş Bankası’ndan İzmir Demir Çelik’i (İzdemir) 2005 yılında satın almıştı. Koç Grubu’nun ayrıca Gaziantep’te iplik fabrikası ve inşaat ile elektronik sektöründe de yatırımları bulunuyor.

Butik tarzı çalışan ve halihazırda 30 olan mağaza sayısını 2007 sonunda 50’ye çıkarmayı hedefleyen DAGİ, Katar, İzlanda, Avusturya; Almanya ve Danimarka’ya ihracat gerçekleştiriyor. Şirket, 2007 yılı sonlarında Doğu Avrupa, Ukrayna ve Rusya’ya da kendi markasıyla ihracat yapmayı hedefliyor.

Hedef Kitle A/B Grubu
1983 yılında İstanbul’da kurulan DAGİ, erkek iç çamaşırı üretimine 1988’de pijama, spor ve ev giysisini de ekledi. Aynı yıl kız ve erkek çocuk giyimi üretimine de başlayan DAGİ, 1986, 1987 ve 1988’de vergi rekortmeni oldu. Şirket hali hazırda iç çamaşırı, pijama gecelik, eşofman, günlük spor giyim, mont, kaban, çorap, mayo, tişört üretiyor. Hedef kitlesi A/B Gelir grubu olan DAGİ, bu nedenle mağazalarının büyük bir kısmını Akmerkez gibi büyük alışveriş merkezlerinde açmış.

Kaynak: Referans Gazetesi/Elif Batu Yener


27/07/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol