Makaleler
Rekabette Ambalaj Farkı
Filiz YAŞA
Rekabetin her geçen gün arttığı günümüzde tasarımın önemide artmakta ve hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Çevremize baktığımızda her üründe bir tasarımcı imzası görebiliyoruz. Bir ürün alacağımız zaman ilk dikkatimizi çeken tabiki ürünün giysisi yani ambalajı oluyor, özellikle hızlı tüketim mallarını alırken saatlerce düşünemiyoruz hemen karar vermek zorunda kalıyoruz bu kararı verirken ilk dikkatimizi ambalaj tasarımı farklı olan ürünler çekiyor, aynı ürün katagorisinde o kadar çok seçenek varken firmalar, farkı ambalaj tasarımı ile sağlamaya çalışıyorlar, bu aşamada tasarımın ve tasarımcının önemi bir kez daha ön plana çıkıyor.

Farklılık, orijinallik, ürüne uygunluk, hasara, bozulmaya ve kirlenmeye karşı koruma, ürünün yerine sorunsuz teslimini sağlaması, dayanıklılık ve kalite, üretilebilirlik, kullanılan malzemenin sağlığa uygunluğu, dikkat çekiciliği ve bilgilendiriciliği, geri dönüşümü, kolay depolanabilirliği bir tasarımda olması önemli kriterlerdir.

Bir ürünün ambalajı, üreticiden tüketiciye yönelen ürünlerin saklanması, ürünün kullanım şekli, saklanma koşulları, ürünün korunması, tüketiciyi bilgilendirmesi gibi amaçlarının yanında tasarımındaki fark ile tüketicinin seçimine yardımcı olmakta ve ürünün satışında büyük rol oynamaktadır.

Reklamı yapılmasa dahi ambalajından dolayı satılan bir çok ürün var, bir bakıma tasarım, reklamın bir adım önüne geçiyor. Ambalaj tasarımı ülkemizde yeni yeni kendini göstermeye başlamakta, yeni yeni önem kazanmaktadır. Üretici firmaların bunu fark etmeleriyle birlikte raflarda birbirinden farklı ürünler boy göstermeye başlamaktadır.

Güzümüzde artık bu konuda çeşitli fuarlar düzenlenmektedir, TÜYAP Fuarcılık Yapım A.Ş. ve (ASD) Ambalaj Sanayicileri Derneği işbirliği ve Etiket Sanayicileri Derneği, Teneke Ambalaj Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği, Kağıt - Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği desteği ile düzenlenen 9-13 Kasım 2005 tarihinde gerçekleştirilecek olan İSTANBUL AMBALAJ 2005 fuarıda bunlardan biri, bu yıl 11.’si gerçekleştirilecek olan Ambalaj Endüstrisi Fuarında yerli yabancı üreticilerin bir araya geldiği ve farklı tasarımlarımlar ve yeni teknolojileri bulabileceğimiz kaçırılmaması gereken bir organizasyon gerçekleştiriyor. 2004 yılındaki 10. Ambalaj Endüstrisi Fuarı’na 33 ülkeden 865 firma ve 23.680 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu rakamın her geçen sene daha da artacağı bir gerçektir.

Kaynak: www.tasarima.com/filizyasa.htm


27/07/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol