Makaleler
General Electric Yatırıma Geliyor
Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA AmCham) Başkanı Uğur Terzioğlu, General Electric’in Türkiye’de sağlık ve eğitime yatırım yapmak istediğini açıkladı.

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA AmCham) Başkanı Uğur Terzioğlu, Amerikalı yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapmak için gereken yasal altyapının hazır olmamasından yakındıklarını belirterek, “Oysa Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen birçok şirket var. Örneğin General Elektrik Türkiye’de sağlık ve eğitime yatırım yapmak istiyor” dedi.

TABA AmCham yöneticileri ile Amerikan Türk İş Konseyi (ATC) yetkilileri, karşılıklı işbirliği ve yatırım fırsatlarını masaya yatırmak amacıyla, Mövenpick Oteli’de bir araya geldi. TABA AmCham Başkanı Terzioğlu, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Amerika’nın her alanda yakınlaşmasını istiyoruz. Bu yakınlaşma siyasetten askeriyeye, ticaretten ekonomiye kadar her alanda olabilir” diye konuştu.

ABD-Türkiye İlişkileri Önemli Mesafeler Kaydetti
İki ülke arasındaki ilişkilerin yıllar itibariyle önemli mesafeler kat ettiğine işaret eden Terzioğlu, değişimi şöyle anlattı: “TABA olarak Amerikalılarla Washington’da yaptığımız ilk toplantımızı hatırlıyorum. O toplantıda uçak, tank maketleri vardı. Amerikalılar bize onları satmaya çalışıyordu. Oysa bugün ekonomik ilişkilerimizde tekstil, turizm, enerji gibi sektörler belirleyici rol oynuyor. Bu da iki ülke arasındaki ilişkilerin hangi düzeye geldiğini gösteriyor. Amerika’da da bu değişimi görmek mümkün. ATC’nin kurulmasında savunma sanayi etkili olmuştu. Bugün enerji sektörünün ağırlığı var.”

ABD’li Yatırımcı Eksik Yasal Alt Yapıdan Korkuyor
Terzioğlu, hükümetin sağlık, enerji eğitim gibi sektörlerde gerçekleştirmek üzere olduğu projelere destek vermeye çalıştıklarını ifade etti. Amerikalı yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapmak için gereken yasal altyapının hazır olmamasından yakındıklarını ifade eden Terzioğlu, “Oysa Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen birçok şirket var. Örneğin General Elektrik Türkiye’de sağlık ve eğitime yatırım yapmak istiyor” dedi.

Temsilciler Meclisi Seçimleri İlişkileri Etkilemez
ABD’deki Temsilciler Meclisi seçimlerinin Demokrat Parti’nin kazanmasının Türkiye-ABD ilişkilerini etkilemeyeceğini belirten Terzioğlu, “Amerika’nın Türkiye politikası belirlenmiştir. Siyasetçiler seçim meydanlarında farklı beyanatlar verse de masanın başına geldiklerinde kazın ayağının öyle olmadığını görürler, bu hep böyle olmuştur” diye konuştu.

Terzioğlu’nun ardından söz alan ATC Başkanı General Brent Scowcroft ise “Bizim için önemli olan ilişkilerdir. Her ne olursa olsun biz ilişkilerin güçlenmesi için çalışacağız” dedi.

Kaynak:www.internethaber.com

10/11/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol