Makaleler
ABD’de Promosyon Ürünleri Firmaları Başarıya Götürdü
Uluslararası Promosyon Ürünleri Birliği “PPAI” (Promotional Products Association International), artık gelenekselleşen promosyon ürünlerine yönelik detaylı araştırma raporunu açıkladı. Amerika’da yapılan incelemenin sonuçlarına göre promosyon ürünlerini kullanmayı tercih eden sektörler, pazarda daha başarılı sonuçlar alıyor.

Promosyon ürünlerinin tanımına baktığımızda şöyle bir açıklama görürüz: “Bir ürünün, servisin ya da şirketin tutunmasını sağlayan, reklam özelliği taşıyan hediye, ödül gibi üstüne logo ya da mesajın yazıldığı yararlı ve dekoratif parçalar.” Kelimenin köklerine inersek Latince “ilerlemek, ileriye götürmek, bulunduğu yerden daha yüksek bir yere taşımak” anlamına geldiğini öğreniyoruz. İlk kez 1789’da George Washington’un başkanlık seçimleri sırasında promosyon ürünü kullandığını keşfediyoruz. Bazı kaynaklar, Washington’ın halka dağıttığı, kendi anısına hazırlanan düğmeleri ilk promosyon malzemeleri olarak gösteriyor.

1914 yılından itibaren markalar da promosyon ürünlerini kullanmaya başlıyor. Tanınmış ya da bilinmeyen pek çok marka, üstlerinde isimlerinin yazıldığı çeşitli promosyon malzemelerini müşterilerine dağıtarak, tüketicilere kendilerini sürekli hatırlatmak istiyor. Bugün, ABD’de promosyon ürünleri pazarının büyüklüğü 18 milyar dolarlık bir hacimle pek çok sektörün gösterdiği hacimden çok daha devasa bir boyuta ulaşmış durumda. PPAI, Amerika’da hazırladığı 2005 yılı raporunda promosyon sektöründeki büyümeyi bakın nasıl gösteriyor;

Promosyon ürünlerindeki gelişim Amerika’da, 1990-2000 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte hızlı bir yükseliş gösteriyor. Ancak 2000 yılında 11 Eylül saldırısının ardından gelişen ekonomik ve siyasi kriz, promosyon ürünleri sektöründe de diğer alanlarda olduğu gibi bir dalgalanmaya neden oluyor. Afganistan ve Irak Savaşları’nın etkilediği ABD ekonomisinin 2004 yılında toparlanmaya başlamasıyla promosyon ürünleri sektörü de yükselişe giriyor. 2005 yılına gelindiğinde, 18.01 milyar dolarlık promosyon ürünü satışı gerçekleşiyor. Günümüzde artık pek çok alan çalışanlarını motive etmek, müşterilerin üstündeki saygınlığını artırmak ya da depolarındaki malların tüketimini hızlandırmak gibi çeşitli nedenlerle promosyonu kullanmayı tercih ediyorlar.

Kaynak: PromoTürk

22/11/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol