Makaleler
Orka, Bükreş’te 4’üncü Damat Mağazasını Açtı
Damat, ADV, Tween gibi markaları bünyesinde barındıran Orka Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, yılda ortalama yüzde 25 büyüdüklerini, ancak yüzde 200–300 büyümelerine yardımcı olması durumunda stratejik ortaklık seçeneğini düşünebileceklerini bildirdi.

2002 yılında Romanya pazarına giren Orka Grup, ülkedeki dördüncü mağazasını ’’Damat’’ markasıyla Başkent Bükreş’te açtı. Prada’nın eski danışmanlarından David Bradshaw’ı geçen yıl tasarım danışmanlığına getirdikten sonra, bir hafta önce de Jan Kennedy ile pazarlama alanında anlaşmaya varan Orka Grup, iki ismin yardımıyla Londra ve Tokyo’da satış ağını genişleterek hedeflerine ulaşmayı planlıyor.

Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Londra’daki alışveriş yoğunluğunun dünyanın hiçbir yerinde olmadığını belirterek, burada prestijli olmanın, marka itibarını dünyanın her yerinde en üst düzeye taşıdığını kaydetti.
Tokyo’nun ise Asya Pasifik için önemli bir merkez konumda olduğunu dile getiren Orakçıoğlu, Tokyo’daki gelişmelerin Asya’daki ülkeler tarafından da yakından takip edildiğini söyledi.

’’Dolayısıyla Londra, Avrupa için, Tokyo ise Asya için kelebek etkisi yaratacak’’ diyen Orakçıoğlu, bu merkezlerde daha çok mağaza açmak yerine, birkaç lüks markanın bir arada bulunduğu ’’multi brand’’ denilen üst seviye satış noktaları arasına girmeye çalışacaklarını bildirdi.

İspanya’da 9 Mağaza
Türkiye’den markalı ürün ihracatında 7,5 milyon dolarla ilk sırada yer aldıklarını vurgulayan Orakçıoğlu, yurt dışında en iyi ciroyu ise dokuz mağazalarının bulunduğu İspanya’da yaptıklarını söyledi. Lübnan pazarına da önem verdiklerini anlatan Orakçıoğlu, ’’Lübnan’da marka olduğunuz zaman Orta Doğu’da önemli bir konuma geliyorsunuz’’ dedi.

2010 yılında 400 mağaza sayısına ulaşmayı hedeflediklerini, bu rakamın, dünya çapında bir Türk markası olmak için yeterli olduğunu anlatan Orakçıoğlu, yabancı ortaklık konusunda ise şunları söyledi: ’’2010 yılında bu hacme ulaşana kadar herhangi bir ortaklık düşünmüyoruz. Biz grup olarak zaten yılda ortalama yüzde 25’lik büyümeyi yakaladık. Bizim ancak yüzde 200–300 büyümemize yardım edecek bir grup olursa stratejik ortaklığı düşünürüz. Çoğunluk hisseleri yine bizde kalır’’ şeklinde konuştu.

Türk Öder
Açılışta konuşan Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Ahmet Rıfat Ökçün de, Romanya’da 9 bin 863 Türk şirketi bulunduğunu, bunlardan 7 bin 600’ünün kar ettiğini söyledi. Romanya ile Türkiye arasında gelişen ilişkilere dikkat çeken Ökçün, Türkiye’nin dış ekonomik ilişkilerinde Romanya’nın 12’nci sırada bulunduğunu, 2004 yılında 2,5 milyar dolar olan iki ülke ticaret hacminin bu yıl 4,5 milyar doları aşacağını anlattı.

Türk iş adamlarının ülkedeki başarılarından gurur duyduğunu ifade eden Ökçün, Romanya’da ’’Türk Öder’’ diye bir tabir bulunduğunu belirterek, Türkler’e olan güvene dikkati çekti.

Açılışın ardından gazetecilere açıklama yapan Orka Grup Genel Koordinatörü Osman Arar, Orka Grup’un 2010 yılında dünyanın en çok tanınan ve aranan 10 markasından biri olmayı hedeflediğini bildirdi. Açılışta, Romanya’nın önde gelen en şık politikacı, spor adamı, sanatçı, tasarımcı ve iletişimcilerine Moda Oscarları ödülleri de verildi.

Kaynak: www.yonetisim.com
06/12/2006

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol