Makaleler
Wal-Mart Rusya’ya Ramstore İle Adım Atmak İstiyor
Wal-Mart, Rusya pazarında faaliyet gösteren Migros ile bu pazarda da ortak hareket etmek istiyor. Geçen seneki görüşmelerde, Rusya pazarına ilişkin stratejiler önemli rol oynamış ancak anlaşma sağlanamamıştı. Koç Grubu`na ait perakende zincirlerinin satışı ile ilgili dedikodular hem yurtiçi hem de yurtdışı piyasalarda yeniden alevlendi. Migros’un yurtdışı şirketlerinden Ramenka`nın Fransız hipermarket devi Auchan`a, Migros`un ise Wal-Mart`a satılacağı haberlerinin ardından yeni bir iddia da bir Rus gazetesinden geldi. Rus Vedomosti gazetesinde çıkan habere göre Migros için Koç Grubu ile masaya oturan ABD`li perakende devi Wal-Mart, Ramstore`un yüzde 25,5`ini de istiyor. Böylece 316 milyar dolarlık geliri ve 6 bin 300 mağazası ile dünyanın en büyük perakende şirketi Wal-Mart Rusya pazarına, Migros`un yurtdışındaki zincir markası Ramstore ile adım atmaya hazırlanıyor. Wal-Mart ile Koç Holding görüşmelerinin iki yıl içinde sonuçlanacağı da konuşulanlar arasında. Wal-Mart diğer taraftan, Çin`deki en büyük rakibi Trust-Mart`ı 1 milyar dolara satın almak için el sıkışmaya hazırlanıyor.

Ramstore ile Rusya perakende pazarında yerini alacak olan Wal-Mart, böylece ülkenin en büyük zincirlerinden X5 Retail Group karşısına güçlü bir rakip olarak çıkacak. Ancak Turkcell`in küçük ortağı Alfa`nın sahip olduğu X5 Retail Group da Wal-Mart`a karşı atağa geçmiş durumda. Rusya`da konuşulanlara göre X5 Retail Group da Ramstore ile yakından ilgileniyor. Koç Holding-ENKA ortaklığındaki Ramstore`un Rusya`daki mağaza sayısı 50’ye ulaştı. Ramstore`un mağaza sayısının 2007 yılında 100`e ulaşması bekleniyor. 2007 yılında, Migros`un kombine satışlarının üçte birinin, yurtdışı operasyonlarından gelmesi hedefleniyor. Migros`un, Ramstore yatırımlarını gerçekleştirerek 1,2 milyar dolarlık ciroya ulaşması da hedefler arasında yer alıyor.

Metro Group ile Koç Holding’in 1998’de masaya oturduklarını ve görüşmelerin olumsuz sonlandığını hatırlatmakta fayda var. Sektörden bir uzman Koç Holding’in bu alandaki büyümesini sürdürmek için kendi şartlarına uyan bir ortak alabileceğini söylüyor.

Kaynak: www.perakende.org


09/01/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol