Makaleler
Bilgisayar Yazılım Sektörü

Elektronik sanayii, 1 milyar 300 milyon doları aşan pazar hacmi ve istihdam yeteneği ile ekonominin küreselleşme sürecinin merkezinde yer alan temel bir sektör. Elektronik sektörü, madeni eşya, kimya, ince mekanik ve elektrik başta olmak üzere birçok sanayii ürününü girdi olarak kullanmaktan sanayi ve hizmet sektörüne ürün temin etmesi ve eğitimden tıp alanına, savunmaya kadar günlük hayatta yaygın bir biçimde kullanılıyor olması nedeniyle ülke ekonomileri açısından vazgeçilmez ve stratejik bir öneme sahip. Sektörün ana gündem maddelerinden bir tanesi giderek kısalan ürün ve teknoloji ömürleri yenilik ve yaratıcılık konusunda öne çıkması.

Elektronik sanayi genel olarak, endüstriyel ve askeri elektronik, komponentler, bilgisayar, tüketici elektroniği ve telekomünikasyon olmak üzere beş alt sektör olarak sınıflandırılabilir.

Endüstriyel ve askeri elektronik; Ses ve görüntü sistemleri , endüstriyel elektronik cihazlar, tıbbi elektronik, test ve ölçü aletleri, otomotiv elektroniği , elektronik saat ve benzeri ürün gruplarından,

Komponentler (Bileşenler);Devre elemanları, resim tüpleri, bobin ve transformatörler, akustik elemanlar, bağlantı elemanları ve elektrikli röleler, baskılı devrelerden,

Bilgisayar; Bilgi işlem makineleri ve bunlara ait aksesuar ve yazılımlardan,

Tüketici elektroniği;Nihai tüketiciler tarafından kullanılan tüm yazılı, işitsel ve görsel ürünler ile aksesuarlar ürün gruplarından oluşuyor.

Türkiye elektronik sanayii içinde lokomotif alt sektör olarak kabul edilen tüketici elektroniği; TV, video, audio, uydu alıcı, yazar kasa, terazi ana ürün kategorileri altında çeşitlenen ve farklılaşan ürünleri geliştiren, üreten, satan ve satış sonrası hizmetler veren bir alt sektör.

Askeri elektronik cihazlar;Sektör, Türkiye'nin 1970'lerden itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını teknolojisini kendi üreterek yurt içinden karşılama hedefi ile sektör önemli gelişme göstermeye başladı. Ana muhabere tankları, helikopterler, insansız hava araçları, mayın karşı tedbirleri, gemilerinin elektronik sistemler, elektronik teknolojisine dayanan haberleşme, komuta kontrol, atış kontrol, algılayıcı sistemler üreten sektörde rekabet gücü kazanmada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının planlanan zamanda, istenen performansta gizlilik ve güvenlik koşullarına uyularak yerine getirilmesi önem kazanyor.

Telekomünikasyon ; Bu alan, başdöndürücü gelişmesiyle otomasyon ve bilgi çağının en önemli itici güçlerinden birini oluşturuyor. Son 20-30 yıl içerisinde enformasyon teknolojilerinin ekonomik ve sosyal yaşamın her alanında kullanılma özelliğine yol açan gelişmeler, telekomünikasyon hizmetlerinin yenilikçi ve yaygın uygulamaları ile gerçekleşti. 2002 yılında da renkli televizyon ihracatı sektörün ihracatındaki ilk sıradaki yerini korudu, 1.48 milyar dolar değere ulaşarak yüzde 68.7 ihracat artışı gösterdi. Buzdolabı, soğutucu ve dondurucuların ihracatı ise renkli televizyonlardan sonra ikinci sırada yer aldı ve 349.3 milyon dolar değere ulaştı.

Telekomünikasyon sektörü ise şu temel gruplardan oluşuyor:Cihazlar, işlemler, kullanıcılar, servis sağlayıcılar, içerik sağlayıcılar, katma değerli hizmetler, telli ve telsiz erişim sebekeleri ve transmisyonlar.


06/10/2004

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol