Makaleler
Ne Kadar Girişimcisiniz?
Ne kadar girişimci olduğunuzu biliyor musunuz? Peki ya bu girişimciliği şirketinizde otururken kullanabileceğinizi? Nedir insanı girişimci yapan özellikler ve hangi koşulların olması gerekir?

Yaratıcıysanız, fırsatları görebiliyor ve risk alabiliyorsanız girişimci bir ruha sahipsiniz demektir. Tüm bu özellikleri şirketinizde kullanarak fikirlerinizi yeni ve yaratıcı ürünlere dönüştürebilirsiniz.

Nasıl mı? Öncelikle şirketinizin size girişimci faaliyetlerde bulunabilmeniz için fırsat sunması gerekli. Sizin de bu fırsatı görüp içinizdeki yenilikçi ve yaratıcı ruhu ortaya çıkarmanız gerekli. Tıpkı 3M şirketinde olduğu gibi. 3M’in bilim adamlarından Spence Silver bir yapışkan üretti. Ancak çok fazla yapışmayan ve elde kalan yapışkan için bir kullanım alanı bulamamıştı. 3M’in diğer bir araştırmacısı Art Fry ise koroda şarkı söylerken ilahi kitabındaki yerleri işaretlemek istiyordu, çünkü sayfa işareti olarak kullanılan kâğıt parçaları düşüp duruyordu. Silver’ in yapıştırıcısını kullanmayı düşündü ve kâğıt şeritlerin üzerine bu özel yapışkanı sürdü. Bir şey bulduğunu anlamıştı. Şefine bir yazı yazdı ve yeni not kâğıdıyla birlikte masasına yapıştırdı. İşte 3M’in en çok bilinen ürünlerinden biri olan kendinden yapışkanlı not kâğıtları Post-it® Not böyle doğdu. 1980 yılında piyasaya sürülen Post-it® Notlar ile 3M, insanların hatırlama, hatırlatma, komünikasyon şeklini değiştirdi ve Post-it® Notlar vazgeçilmez bir şirket gereci haline geldi.

Nedir Bu İç Girişimcilik?
Var olan bir organizasyonda girişimcilik faaliyetlerinde bulunabilme kabiliyeti, iç girişimcilik kavramıyla açıklanıyor. İç girişimcilik olgusunun temelinde, girişimcilik düşüncesinin organizasyonun içerisine doğru çevrilmesi yatıyor. İç girişimciler yöneticilerle mucitler arasında bir köprü. Bu kişiler yeni fikirleri alırlar ve kazançlı gerçeklere dönüştürürler. İç girişimcilerin mucitlerden farkı; mucitler yeni bir ürün ortaya atarken, iç girişimciler o ürünün pazarda yer alması için yeni bir süreç öne sürerler. Benzer tarafları ise her ikisinin de risk alması ve yaratıcı olmaları.

Kaynak: www.kobiklinik.com.tr


30/01/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol