Makaleler
İlk Organik Oyuncak Fabrikası İzmir’de Kuruluyor
İzmir’de atölye koşullarında yaptığı organik oyuncak üretimiyle dünyanın birçok ülkesinden talep gören Sinem Oyuncak firması, üretimini fabrikaya taşımaya hazırlanıyor.

Açıklamalarda bulunan Sinem Oyuncak firması ortaklarından Yusuf Tamer, Türkiye Tekstil Hazır Giyim Deri Sanayi Teknoloji ve Tasarım Araştırma Geliştirme Vakfı (TARGEV) desteğiyle girdikleri organik oyuncak işinin, şirketin ve ailenin kaderini değiştirdiğini belirtti.

Türkiye’de halen tek üretici olduklarını, yaptıkları araştırmada, dünyada da bu konuda çok az üreticinin bulunduğunu gördüklerini ifade eden Tamer, ayda 100 adet oyuncakla başladıkları üretimin şu anda 16 bin adete çıktığını ve taleplere yetişemediklerini ifade etti.

Almanya, ABD ve Japonya’daki oyuncak firmalarından talepler geldiğini ifade eden Tamer, geçen ay Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen Dünya Organik Ticaret Fuarı’na katıldıklarını, fuarda yeni bağlantılar kurduklarını kaydetti.

Fransa’da büyük bir firma ile de görüştüklerini, Sırbistan gibi bazı Balkan ülkeleriyle de anlaşma yapmak üzere olduklarını dile getiren Tamer, şunları söyledi: “Tamamı yüzde 100 organik sertifikalı ürünlerden yapılan oyuncaklarımızda kimyasal boya kullanılmıyor. Bebek ve çocuk sağlığı için tüm dünyada tercih edilmeye başlanan organik oyuncaklar, diğer oyuncaklara göre çok daha yüksek fiyatlarla satılıyor. Biz, 1980 yılından bu yana oyuncak üretimi yapıyoruz. Son yıllarda Çin malı oyuncaklar nedeniyle zor duruma düşmeye ve küçülmeye başlamıştık. Ancak organik oyuncakla şirketin ve ailemizin kaderi değişti. Nürnberg Fuarı’na katılarak firmamızı ve ürünlerimizi tanıttık. Gördüğümüz büyük ilgi ve talep üzerine Belinda Şirketler Grubu ortaklığıyla bir fabrika oluşturma kararı aldık. 2 bin 500 metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek fabrikamızı haziran ya da temmuz ayında hizmete sokmayı planlıyoruz.”

Bazı oyuncakların, içindeki fırınlanmış kiraz çekirdeği sayesinde soğutulduğunda buz torbası, ısıtıldığındaysa karın ağrısı gibi rahatsızlıklar için kullanılabildiğine dikkati çeken Tamer, organik pirinç içeren oyuncakların ise çocukların stres atması için kullanılabildiğine dikkat çekti.

Denizli Horozu, Van Kedisi Oyuncakları
Türkiye’de oyuncak tüketiminin çok düşük olduğunu, ekonomik krizler ve oyuncakların yüksek maliyetleri nedeniyle çocukların ihmal edildiğini söyleyen Tamer, fiyatı üzerinde firma olarak fedakarlık yaparak ürünlerini iç piyasaya da sunmaya hazırlandıklarını kaydetti.

Yaptıkları tasarım çalışmalarıyla Türkiye’de de oyuncak modası yaratmaya çalıştıklarını dile getiren Tamer, “Avrupa ülkelerinde domuz şeklindeki oyuncaklar büyük ilgi görüyor. Ülkemizde ise domuz yerine Anadolu kültürü ile özdeşleşen Denizli horozu, Sivas kangalı, Van kedisi gibi hayvanların oyuncaklarını üretmeye başladık. Deneme ürünlerimizi, gittiği kentlerde çocuklara oyuncak dağıtan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da gönderdik. Bu ürünlerin büyük ilgi görmesini bekliyoruz” dedi.

Sinem Oyuncak Nasıl Büyüdü?
İzmir’de 1980 yılından bu yana, evde kurulu dikiş makineleriyle peluş oyuncak üreten Sinem Oyuncak, Türkiye Tekstil Hazır Giyim Deri Sanayi Teknoloji ve Tasarım Araştırma Geliştirme Vakfı (TARGEV) desteğiyle, dünya çapında organik oyuncak üreticisi haline geldi.

Şirketin sahibi Yusuf Tamer, baba mesleği olarak başladıkları imalatını geçen yıla kadar merdiven altı olarak sürdürdüklerini belirtti. Tamer, 2006 yılında TARGEV Başkanı Kılıç ile tanıştıktan sonra tüm hedeflerinin değiştiğini ifade etti.

Kaynak: www.nethaber.com

12/03/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol