Makaleler
“KOBİ’ler AB Destek Trenini Kaçırmamalı”
Nurettin ÖZGENÇ
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, Türkiye’de bilişim alanında çalışan KOBİ’lerin yeni teknoloji geliştirebilmesi ve bilgi birikimini sağlayabilmesi için 50 milyar Euro’luk Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programının büyük bir fırsat olduğunu bu fırsatı değerlendirmenin yolunun "ortak akıl" üretmekten geçtiğini söyledi.

Bilginin en önemli kazanç haline geldiğini ve imalatta bile süreç bazlı yapıdan bilgi bazlı yapıya geçiş olduğunu anlatan Özenç, kamu, özel sektör, üniversiteler, araştırma merkezleri, STK ve KOBİ’lerin iş birliğine girerek ’ortak akıl’ yaratacaklarını bildirdi.

Nurettin Özgenç KOBİ’lerin çerçeve programıyla kazanabileceklerini şu örnekle açıkladı: "Bir Türk imalatçı KOBİ, yarın satın almak, ithal etmek zorunda kalacağı teknolojili ürüne, bir Alman araştırma kurumu, bir başka İtalyan imalatçı KOBİ, Yunanlı bir üniversite, Belçikalı bir uzman kuruluşla bir araya gelerek ortak sahip olabilir. Patent sahibi de olabilir, patent sahip olma hakkı olmadığı durumda bile bilgi birikimi ve kullanma hakkına sahip olabilir. Öncelikle, kurum Avrupalı kurumlarla iş birliği yapacağı için, Avrupa’da bir ağa katılmış olacak ve yeni iş birlikleri, iş imkânları doğacak."

Özgenç, 7. Çerçeve Programı’nda ağırlıklı olarak gündeme gelecek projelerin sağlık ve hasta takip sistemleri, internet, e-iş, sayısal kütüphaneler ve anlam tabanlı sistemler, ulaşım, çevre ve enerji konusunda sorunlara çözüm sağlayacak yenilikçi teknolojiler, nanofotonik teknolojiler, güvenlik sistemleri, yeni yazılım teknolojileri olacağını söyledi.

Küçük işletmelerin AB fonlarından daha fazla yararlanmalarını sağlamak için proje üretebilmelerini bu konuda yeterli eğitimi, bilgiyi birikimi KOBİ’lere verebilmek için gerekli çalışmaları geç olmadan yapılması gerektiğini tekrar eden Özenç "7.çerçeve programı büyük bir fırsattır kaçırmayalım" dedi.

7. Çerçeve Programı
2007–2013 yılları arasını kapsayacak 50 milyarı aşan fona sahip 7. Çerçeve Programı, Türkiye’de bilişim KOBİ’lerine geliştirdikleri yenilikler için hem maddi destek sağlayacak hem de yurt dışındaki KOBİ’lerin projeleriyle ortaklık yapılabilmesine fırsat verecek. Ar-ge kapasitesi olmayan KOBİ’ler ortak problemlerini çözmek üzere bir araya gelerek bir üniversite ya da araştırma kurumuna, araştırma projesi yaptırabilecek, bilgi birikimi, ürün ve patente sahip olabilecek. KOBİ’ler ayrıca pilot uygulayıcı gibi rollerle Avrupalı kuruluşların projesine katkı sağlayacak. Projelerin kabulü halinde programın bütçesinden yüzde 10’a yakın bir pay alınabilecek.

Kaynak: Dünya Gazetesi


13/03/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol