Makaleler
Ürettikleri Bin Çeşit Yağ İle Sanayinin Çarklarını Döndürüyor, 25 Milyon Dolar Bekliyorlar
Türkiye’nin en başarılı mühendislerinden merhum Adil Belgin’in kurduğu Belgin Madeni Yağlar, ikinci kuşağın da gayretleriyle Türk sanayisi için çok özel bir şirkete dönüştü.

Bu yıl 25 milyon Dolar ciro bekleyen firma, Gebze OSB’deki fabrikasında Türk sanayisinin tüm ihtiyaçları için 1000 çeşitten fazla yağ üretiyor.

Konyalı
mühendis Adil Belgin’in 54 yıl önce kurduğu Belgin Madeni Yağlar Ticaret ve Sanayi A.Ş., (Belgin Madeni Yağlar) Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (Gebze OSB) fabrikasında Türk sanayisi için 1000 çeşitten fazla yağ üretiyor. Yılda 11 bin ton yağ üreten ve müşterileri arasında Türk sanayisinin devleri bulunan Belgin Medeni Yağlar, bu yıl 25 milyon Dolar ciro bekliyor. Adil Belgin’in kızı Emine Nur Çubukçu firmanın ve babasının hikayesini anlatmaya şöyle başlıyor: "Babam Konya’dan İstanbul’a gelmiş ve Yıldız Teknik’ten inşaat mühendisi olarak mezun olmuş. Çok başarılı bir öğrenciymiş. Sonra da ABD’de doktora yapmak istemiş. 1946’da Michigan Üniversitesi’ne kaydolmuş. Betonarme üzerine doktora yapmış ve birincilikle mezun olup Türkiye’ye dönmüş. ABD’den dönen başarılı mühendis olarak da Yeşilköy Havaalanı inşaatının başına geçirmişler. Yeşilköy inşaatı bittikten sonra buradaki ilk uçuşu da annem ve babam yapmışlar. Babam daha sonra kardeşleriyle şirket kurmuş müteahhitlik yapmış. NATO müteahhitliği, Adapazarı’nın yolları, Alemdağ’ın füze rampaları, Gelibolu’da bazı askeri tesisler derken uzun süre önemli projelere imza atmışlar. Bir süre sonra inşaat işini bırakma kararı almışlar. Babam tesadüfen madeni yağ ticaretine başlamış. Almanya’da bir Alman firmanın sahibiyle tanışıyormuş ve o firma Türkiye pazarına girmeye çalışıyormuş. Yağ ithal edip ticaret yapmaya başlamış."

70 Sent Krizi Üretim Getirdi
Emine Nur Çubukçu, babasının yağ distribütörü olarak ithal ettiği yağları satarken, 1970’lerdeki ekonomik siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın kendilerini mecburen üretime sürüklediğini de belirtiyor. Çubukçu, "Babamın yağ ticareti büyüdü, gelişti. 1976-77 yıllarıydı ve Türkiye bir siyasetçimizin dediği gibi ’70 sent’e muhtaç kalmıştı. İthalat yapmak neredeyse imkansız hale gelmişti. İşte bu sıkıntı yüzünden babam da ilk kez Erenköy’deki küçük bir işletmede madeni yağ üretimine başladı. 1980’e geldiğimizde de artık yağ üretimi işinde bayağı mesafe almıştık. Ben de zaten 1980’den itibaren şirkette çalışmaya başladım. Şu anda üçüncü jenerasyon işe girmeye başladı" diyor.

Ar-Ge’nin Başındayım
Belgin Madeni Yağlar’ın en önemli biriminin Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Bölümü olduğunu belirten Emine Nur Çubukçu, babasının da teşvikiyle firmada daima Ar-Ge’nin başında olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: "Bizim firmamızın, fabrikamızın beyni Ar-Ge’dir. Ben de hep Ar-Ge’de oldum. Biz bu işe hep birlikte çok emek verdik. Bu sayede de birçok sanayi firmamız daha önce ihtiyacı olan yağları yurt dışından ithal ederken bizden almaya başladı. Şu anda da bize gelirler ve talepte bulunurlar. ’Şöyle bir makinemiz var ya da ürünümüz var. Bunun yağını yapabilir misiniz’ derler. Biz de laboratuvarımızda onlarla birlikte çalışırız, testlerimizi yaparız. Bu çok heyecan verici bir iştir. Mesela Erdemir ile 15 sene önce çalışmaya başladık ve bir sürü yağını ithal ediyordu. Kendileri geldiler incelediler, test ettiler ve karar verdiler."

Gıda Makinelerinin Yağı Başka, Tekstilinki Başka
Belgin Madeni Yağlar’ın ürettiği yağların bu kadar çok çeşitli olmasının sanayinin ihtiyaçlarının farklı olmasından kaynaklandığını anlatan Emine Nur Çubukçu, "Mesela gıda üreten bir fabrika ve onların makinelerini düşünün. Oradaki makineler yiyeceğimiz ürünleri üretiyor ve bu makinelerin de yağı var. Bu yağ öyle olmalı ki dünyanın en zor standartlarına göre üretilmeli ve insan sağlığına da zarar vermemeli. Ya da bazı gıdaların ambalajlandığı alüminyum kapları düşünün. Bu kapların da yüzeyinde bir yağ olmak zorunda ve bu yağ da sağlığa zarar vermemeli. Tekstil makinelerini düşünün, kumaş üretiyor ve ürün ile yağ arasında sorun çıkarmayacak bir ilişki olmalı" diyor. Çubukçu, Belgin Madeni Yağlar’ın Gebze OSB’deki fabrikasının yıllık üretim kapasitesinin 40 bin ton olduğunu ancak şu anda yılda 11 bin tonluk üretim yaptıklarını belirtiyor ve şunları söylüyor: "Biz bu yatırımı geleceği düşünerek yaptık. 100 kişilik istihdamımız var ve 2007’de 25 milyon Dolar ciro bekliyoruz ki bunun da yüzde 13’ü ihracattan gelecek. Türkmenistan, Azerbaycan, İsrail ve Gürcistan’a ihracat yapıyoruz. Ciromuzun yüzde 80’i sanayiden."

Kaynak: Hürriyet Gazetesi
25/04/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol