Makaleler
Çukurova’da Pamuk Azaldı, Mısır Ekimi Arttı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Odası Başkanı Fethi Coşkuntuncel, geçen yıl pamuktan umduğunu bulamayan üreticinin mısıra yöneldiği Çukurova’da ekimin tamamlandığını ve geçen yıla göre yüzde 25 artış kaydedildiğini bildirdi.

Bölgede geçen yıl 230.000 hektar alana mısır ekimi yapıldığını ve 900.000 ton ürün alındığını anımsatan Coşkuntuncel; “Bu yıl ekim sahası genişledi. Hemen hemen 270.000 hektar alana ulaştı. Geçen yıl bir önceki yıla göre pamuk ekim alanları yüzde 55 oranında artmıştı. Ancak, rekabette zorlanan pamuk üreticisi geçen sezonu sıkıntılı geçirmişti. Dolayısıyla bu yıl pamukta ekim sahaları daralırken, mısırda ekim alanlarında genişleme oldu” dedi.

Mısır üretiminin önceleri Çukurova ve Sakarya Bölgesi’nde yapılmasına karşın, üretimin son yıllarda Türkiye’nin hemen her noktasında gerçekleştirildiğini ifade eden Coşkuntuncel; “Dolayısıyla mevcut tüketimimizin üzerinde bir üretim söz konusu. Türkiye’nin toplam mısır tüketimi yaklaşık 3 milyon ton iken üretim 4-4.5 milyon tonlara ulaşıyor” diye konuştu.

İthali Gündeme Getirilmemeli
Son günlerde mısır ithalinin gündeme getirildiğini, bu durumun “piyasanın ateşini düşürmekten başka bir şey” olmadığını dile getiren Coşkuntuncel, şunları söyledi; “Gündeme getirilen mısır ithali ile fiyatları kırmaya hiç gerek yok. Zaten üretim fazlası var. Türkiye’nin bu tür oyunlara gelmemesi için bilinçlenmemiz gerekiyor. Bunun için de ciddi bir tarım politikasına ihtiyacımız var. Türkiye’de tarımsal alanda bir üretim planı yok. Ülke ihtiyacının göz önünde bulundurulacağı bir plan oluşturulmalı. En çok hangi ürün grupları ithal ediliyorsa bu tespit edilmeli ki zaten biliniyor, o ürünler üretilmeli ve üreticisi desteklenmeli. Bu ülke niye 500’er milyon Dolar’lık mısır, buğday ithali yapsın.”

Kaynak: Dünya Gazetesi10/05/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol