Makaleler
Absolut, Türkiye Pazarında Yüzde 90 Büyüdü
Tüm dünyada 130 ülkede faaliyet gösteren ve 2006’da 90 milyon litre kadar votka satan İsveçli Absolut’un Başkanı Ketil Eriksen, Türkiye’de yüzde 90 ile dünya ortalamasının 13 kat üstünde büyüdüklerini söyledi. Türkiye’nin en öncelikli pazarlarından biri olduğunu belirten Eriksen "Türkiye çok parlak bir gelecek vaat ediyor" dedi.

2006’da 90 milyon litreye denk gelen 100 milyon şişe Absolut votka sattıklarını anlatan Eriksen, şunları söyledi: "Yüzde 7 artış yakaladık. Bu her gün 25.000 daha fazla şişe üretilmesi anlamına geliyor. En büyük pazarımız ABD’de ise yüzde 5 büyüme yakaladık. Türkiye bizim en öncelikli pazarlarımızdan. Büyük bir nüfus ve çok uygun bir demografik yapı var. Türkiye’de yaşanan istikrar, milli gelirdeki artış çok olumlu gelişmeler. Absolut’un Türkiye’de algılanış biçimi çok sağlıklı ve bizi çok memnun ediyor. Türkiye’de yakaladığımız yüzde 90 büyüme rakamı fantastik."

Tüm dünyada ve Türkiye’de votka içenlerin yüzde 60’ının erkeklerin oluşturduğu tahmin ediliyor. Kadınların ise daha çok aromalı votka tercih ettiği biliniyor. Ketil Eriksen Amerika’dan çıkan ve tüm dünyaya yayılan ciddi kokteyl kültürüne işaret ederek şunları söyledi: "Türkiye’de de bu kültürün yansımaları çok net görünüyor. Votka Türkiye’de pek çok kokteylde de kullanılıyor. İstanbul’da gece çıktığımızda gördük ki, pek çok insan kokteyl içmekten hoşlanıyor. İstanbul’un gece yaşamı çok hoş ve kozmopolit. Bizim 11 farklı çeşit votkamız var. Satışların yüzde 80’i mavi şişemiz: Absolut Votka. Aromalılar içinde ise en çok satılan Absolut Citron. Türkiye’de tercihler dünya ile benzer ancak şu anda en popüler olan şeftali aromalı votka. Çünkü onu pazara yeni sunduk. İlgi çok yüksek."

Kaynak: www.nethaber.com


22/05/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol