Makaleler
"Büyük Rekabette Teknolojix de Üst Sıralarda"
Osman AKIN
Teknolojix Genel Müdürü

Teknoloji marketleri pazarı gün geçtikçe büyüyor. Türkiye’ye gelen yabancı rakiplerin izdihama neden olan cazip fiyatlarının yanında, yerel marketlerde ciddi rekabet güçlerini korumaya devam ediyor. Bursa’dan yola çıkan ve Türkiye’ye yayılan önemli teknoloji marketlerinden Teknolojix Genel Müdürü Osman Akın ile bir söyleşi gerçekleştirdik

Perakende sektörünün teknoloji marketleri segmentinde rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Siz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Teknoloji sektörü yüzde 20’lik ortalama büyüme hızı ile ülkemizde en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Yaş ortalamamızın 27 oluşu, teknoloji sektörünün büyüme eğrisi bu sektördeki yerli yabancı girişimci sayısını ve rekabeti artırıyor. Bunu son derece doğal bir sonuç olarak karşılıyoruz. Artık rekabet kalitenin, ulaşılabilirliğin ötesine geçti ve söz konusu ürün yüksek fiyatlı olduğu için olsa gerek, marketlerin öncelikli hedefi en düşük fiyat...

Teknolojix’in bu anlamdaki stratejisi nasıl?
Teknolojix olarak biz müşterilerimize extra kazanç vaadediyoruz. Teknolojix mağazalarından satın alacakları her üründe mutlaka bir extra kazançları olacağını söylüyoruz. Bu ürüne bağlı olarak değişen extra indirim, extra destek, extra hizmet, extra taksit ya da extra hediye olabilir. Bizim mağazalarımızda sadece açılış veya promosyon zamanları değil her zaman extra kazanç yaşayabilirler.

Sönmez Grubu’nun bu alanda başka yatırımları olacak mı?
Sönmez Holding Teknoloji Grubunda Teknolojiks A.Ş. dışında iki şirket daha var. Bunlardan biri Sönmez AGB Teknoloji A.Ş., diğeri Extra Destek Ltd.Şti. Sönmez AGB Teknoloji A.Ş. Türkiye’nin en büyük dağıtıcılarından biri. Hyundai Elektronik, Altec Lansing , Port Design , TX , Apache firmalarının Türkiye tek distribütörü aynı zamanda Trand markası ile PC ve notebook üretiyor. Extra Destek satış sonrası hizmet vermek amacı ile kurulmuş, hem kendi destek noktalarını açarak hem de franchise vererek büyüyen bir teknik destek firması. Önümüzdeki dönemde Sönmez AGB Teknoloji A.Ş. olarak üretim yaptığımız ürün sayısını artırmayı planlıyoruz.

İlerleyen dönemde uluslararası zincirlerinin satın almalarla büyümeleri gündeme gelebilir. Bu konuda size gelen duyumlar var mı, konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Perakende işinde en önemli değerlerden biri lokasyon. Bu sebeple yabancı mağazalar yaygınlaşmak için mutlaka satınalmaya gitmek isteyeceklerdir ki; bu konuda zaten pek çok şey konuşuluyor. Artan rekabet hem satınalamaları hem de konsolidasyonları beraberinde getirecektir.

Bursa merkezli kuruldunuz, ancak bugün birçok ilde faaliyet gösteriyorsunuz. En çok kâr ve ciroya hangi illerde ulaştınız?
Teknolojix Bursa merkezli olduğu gibi yayılımına da Anadolu odaklı olarak devam eden bir firma. Mağazalarımızın bulunduğu illere baktığınızda Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde de olduğumuzu görebilirsiniz. Bursa, Denizli, Eskişehir, Malatya, Gaziantep iyi ciro yaptığımı iller arasında gösterilebilir.

Türkiye’de 80’lerde serbest piyasa ekonomisinin gelişimiyle gelişen bir bayilik sistemi var. Büyüyen teknoloji marketleri pazarının, bayilik sisteminin yerine geçeceği konuşuluyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Teknoloji ürünleri satışının büyük kısmının teknoloji marketlerine doğru kaydığı doğru.Yapılan toplam satışın yüzde 70 inin teknoloji marketlerinden yapıldığını söyleyebiliriz. Bu çok ciddi bir oran . Bayi sistemi ile çalışan firmaların gerek banka pos anlaşmaları gerek reklam, yaygınlık ve bilinirlik olarak teknoloji marketleri ile rekabet edebilmeleri hemen hemen imkansız. Bu durumda bayilik sistemi ile çalışan firmaların bir konuda uzmanlaşmaları gerekiyor. Nitekim Tübider’in Kanal Dostu Markalar projesi bu amaçla oluşturulmuş bir proje .

Son zamanlarda teknoloji marketlerinde farklı konsetlerde mağaza yapılanmaları görülüyor. Teknolojix’in farklı bir mağaza konsepti olacak mı?
Teknolojix mağazaları lokasyona , ürün çeşitliliğine ve büyüklüğüne göre farklılık gösteriyor.Mağazalarımız için bir sınıflandırma yaparsak: Full Concept mağazalar; Teknolojix ürün yelpazesinin tamamını taşıyan, 4x ve 5x büyüklüğündeki mağazalarımız. Mobile & IT concept Mağazalar; PC, Notebook, GSM ve İletişim, OEM, Digital fotoğraf Mak., MP3/MP4, Aksesuar grubu ürün satan, 1X ve 2X büyüklüğündeki mağazalarımız. Home Concept mağazalar; PC, Notebook, GSM ve İletişim, Digital Fotoğraf mak, Mp3/Mp4, Aksesuar, beyaz eşya, kişisel bakım, elektrikli ev aletleri satan, 2x ve 3x büyüklüğündeki mağazalarımız. Hiper ucuz – outlet; Seri sonu, teşhir ve hasarlı, özel fiyatlı ürün satan mağazalarımız.

Kredi kartının en çok kullanıldığı alan teknoloji marketleri. Yaygınlaşan kredi kartı kullanımı pazarı nasıl etkiledi?
Kredi kartı kullanımının yaygınlaşması , peşin fiyatına taksitli satışlar pazarı olumlu yönde etkiledi ve büyümesine yardımcı oldu.

Araştırmalarda teknoloji marketlerinin hedef kitlesi, genç erkekler olarak tanımlanıyor. Siz buna katılıyor musunuz, hedef kitlenizi nasıl tanımlıyorsunuz?
Evet, teknoloji ürünlerinin büyük kısmı genç ve erkek kullanıcılar. Teknolojix’in hedef kitlesi de 15-35 yaş arası gençler olarak tanımlayabiliriz. Ancak son dönemde deri kaplı notebooklar, renkli notebook çantaları, işlemeli notebook ve mouselar, görselliğin ve şıklığın önde olduğu ürünlerle bayanlar da üreticilerin ve satıcıların hedef kitlesi içinde ciddi anlamda yer almaya başladı.

Kaynak: www.perakende.org


19/10/2007

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol