Makaleler
Microsoft’un Hedefi KOBİ’ler
Çağlayan ARKAN

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Arkan, şirketin gelecek planları arasında KOBİ’lerin ön plana çıktığını açıkladı. Türkiye’nin gelişiminde en büyük potansiyeli KOBİ’lerde gördüklerini belirten Arkan, bu kurumların verimliliğini artırmak için teknoloji sağlamayı hedeflediklerini belirtiyor. Microsoft Türkiye’nin bu alandaki yatırımlarına ve çalışmalarına dikkat çekmek isteyen Arkan, bir söyleşide kurumun hedeflerini anlattı.

Microsoft’un 10. yılında bu şirkette genel müdürlük görevine geldiniz. Sizinle birlikte Microsoft’un yeni hedefleri var mı?
Benimle birlikte yeni hedeflerden çok Microsoft’un kendi hedefleri var. Bunların Türkiye’ye yansımaları ve bizim burada onlara katacaklarımız. Bizim tabii ki çok temelde hedeflediğimiz, önümüzdeki 20 yıla da imzasını atacak bir Microsoft. Bunun yerele yansıması birkaç noktada yoğunlaşıyor. Bir tanesi Türkiye’nin bilgisayarlaşması ve potansiyelini gerçekleştirmesi. Bu noktada da Türkiye’deki KOBİ’leri görüyor ve çok önemsiyoruz. KOBİ’ler su ana kadar belki de tam anlamıyla keşfedilmemiş değerdir. Bu alanda çok büyük potansiyel görüyoruz. Pek çok ülkenin, KOBİ’ler vasıtasıyla kalkındığını, pek çok değişikliği bu noktada gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bizim de aslında döviz kurlarındaki olumsuzluklara rağmen artan ihracatımızın altında, KOBİ’lerin kararlılığı, girişimciliği ve rekabet edebilirliği yatıyor. KOBİ’leri teknolojisiz düşünmek mümkün değil. Dolayısıyla bizim için çok önemli bir konu.

KOBİ’lerin öneminden bahsettiniz. Microsoft’un kurumsal pazara doğru kaydığından bahsedebilir miyiz? Sizin de bundan önceki deneyiminiz daha çok kurumsal pazar üzerineydi. Microsoft olarak yeni kurumsal çözümleriniz var mı?
Hedef, kişilerin verimliliğini artırmak, bir potansiyel varsa bunu ortaya çıkarmak; birlikte çalışma ortamı, birlikte karar verme, iletişim ortamı kurmak ve buralara yönelik araçlar sunmak. Biz dünyada eğilim olarak şunu görüyoruz: Artık bireysel rekabet ya da şirketsel rekabet yerine toplu rekabet var. Bunu tedarik zincirlerinde görüyoruz, ülke projelerinde görüyoruz. Eskiden global şirketlerken, şimdi ülkelerin toplu işler yapmaya çalıştığını görüyoruz. Bunlar hep beraber çalışma, takım çalışması gerektiren konular, eğilimler. Microsoft’un bütün bunların önünü açan, vizyoner, önder bir firma olarak bu gelişimin dışında kalması düşünülemezdi. Dolayısıyla kurumlar ülkelerin rekabetçiliğini belirliyorsa, kendilerinin rekabetçi olmaları teknolojiden faydalanmak oluyorsa, bizim mutlaka o pazarda, kurumsal pazarda, KOBİ pazarında ve de bilgi işçisi dediğimiz, yani buralarda çalışan veya yine akademik dünyada ve bireysel de olsa bu dünyanın bir parçası olan her yerde teknolojimizi ve liderliğimizi ortaya koymamız lazım. Dolayısıyla bütün dünyada Microsoft’un kurumsal pazarda büyük ilerlemesini görüyoruz. İkincisi; Microsoft’un teknolojileri fevkalade gelişti, süratlendi, çok daha güvenli hale geldi, çok ucuzladı, elde edilebilir, kullanılabilir hale geldi. Ve bu böyle olunca bütün bu gelişmeler Microsoft’u, çok daha büyük uygulamaların ve çok daha büyük sistemlerin de çok önemli bir yerine oturttu. Dolayısıyla ister istemez Microsoft’u bu pazarda da görüyor olacağız.

Bütün başarılı örneklerin önünde girişimci, birey, KOBİ ya da küçük girişimcinin ortada olduğunu, bunların üzerinden yeni modellerin, teknoloji içeren ama temelde iş modeli etrafında örülmüş modellerin çok işe yaradığını, bu tür model ve projelerin ekonomide çok büyük hareketlilik, istihdam, vergi, ihracat yarattığını ve de sosyal etkileri olduğunu görüyoruz. Yani çok büyük değil ama sağlam iş modellerinin olduğu, teknolojinin bunu gerçekleştirme noktasında konumlandığı örnekler görüyoruz. Bu da bir başka önemli ortak özellik.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com 16/10/2003


05/05/2004

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol