Makaleler
Büyüyen Turizm 48 Sektörü Nasıl Etkileyecek?

Turizm Yatırımlarının Yarattığı Pasta
Otel Tekstili: Tekstil, otellerden en çok yenilenmeye konu olan bir alan ve beş yıldızlı tesislerde 8.7 milyon dolarlık pazar hacmi yaratıyor.

Yatak: Pazarın beş yıldızlı otellerdeki hacmi 4.6 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

Mobilya: Mobilya yatırımı bir tesisin türüne göre toplam yatırımının yüzde5-10’unu oluşturuyor. Otellerin hem toplu alım yapmaları hem de sık sık yenilemeye gitmeleri nedeniyle mobilya üretici, ithalatçı ve satıcıları için çok önemli bir pazar. 5 yıldızlı otellerin pazar büyüklüğü 60 milyon doları aşıyor.

Sıhhi tesisat: 5 yıldızlı bir otelin toplam yatırım bedelinin yüzde 20’sini oluşturuyor. Devam eden turizm yatırımları, sıhhi tesisat alanında çalışan şirketlere 250 milyon dolarlık bir pazar yaratıyor.

Mutfak: Endüstriyel mutfak sanayi alanında faaliyet gösteren şirketler, cirolarının yüzde 40’ını turizmden elde ediyor. Önümüzdeki dönemde hizmete girmek üzere planlanmış, yatırım devam eden tesisler de 170 milyon dolarlık bir pazar yaratıyor.

Asansör: Asansör ve yürüyen merdiven sektörünün turizmdeki toplam yatırım tutarı yaklaşık 200 milyar dolar. Turizm, yeni açılacak tesisler ile asansör ve yürüyen merdiven şirketlerine 130 milyon dolara yakın yeni bir pazar açıyor.

Sanat ürünleri ve dekoratif elemanlar:
Bu alanda faaliyet gösteren bazı şirketler, cirolarının yüzde 40’ını otellerden elde ediyor. 2-5 yılda bir dekoratif ürünlerini yenileyen oteller, bu alanda faaliyet gösteren şirketlere dinamik bir pazar sunuyor. Beş yıldızlı otellerin sektöre yarattığı pazarın hacmi 30 milyon dolara ulaşıyor.

Ses ve ışık sistemleri: Ses ve ışık sistemlerinin seçimi, tesisin yapımı sırasında yapılabildiği gibi, tesisin işletmeye açılmasından sonra da yatırım yapılan alanlardan. Tatil köylerinin sektöre yarattığı pazarın boyutu 25 milyon doları aşıyor.

Çamaşırhane:
Şehir ve kıyı kesiminde bazı tesisler, kendi ihtiyaçlarının yanı sıra bünyesinde çamaşırhane bulunmayan diğer otellere de hizmet verecek biçimde kuruluyor. Tatil köylerine yönelik çamaşırhane pazarı 23 milyon dolarlık bir pasta oluşturuyor.

Aydınlatma gereçleri: Tesislerde kullanılacak aydınlatma araç gereçlerinin seçimi tesisin ilk yapımında üstlenici şirket belirlerken daha sonraki düzenleme ve yenilemelerde işletmeciler karar veriyor. Beş yıldızlı tesislerin toplam aydınlatma araç-gereç talebi, 13 milyon dolar olarak belirleniyor.

Yönlendirme levhaları: Turistik tesisler, farklı ulustan kişilere hizmet vermek için tesis içindeki mekanların rahatlıkla bulunabilmesini sağlamaya yarayan yönlendirme ve uyarı levhaları asıyor. Bu da şirketlere yalnızca beş yıldızlı otellerde yılda 670 bin dolarlık bir pazar yaratıyor.

12 Sektöre Pastadan Pay Alma Önerileri
Gıda: Turizm sektörünün açılmasıyla en büyük hareketlilik bu sektörde yaşanır. Et ürünleri, süt ürünleri, alkollü ve alkolsüz içecek üreticileri gelecek talebe hazır olmalı. Satış ve dağıtım planlarını gözden geçirip, lüzum görülmesi halinde bazı bölgelerdeki ekiplerini genişletmeli.

Temizlik ürünleri: Şirketler, otellere yönelik özel üretimlere ağırlık vermeli. Kullanılacak temizlik maddelerinin seçiminde satın alma müdürlerinin yanı sıra, kat hizmetlilerinin de söz sahibi olduğunu unutmayın. Onları dikkate alan pazarlama stratejisi izlemeniz halinde, ürünlerinizin tesislerinde kullanılmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Kozmetik: Yerli-yabancı turistlerin önemli bir kısmından, yaz aylarında başta güneş yağı ve güzellik ürünlerine talep doğar. Stokla çalışılması gerektiğini unutmayın ve hazırlıklarınızı doğacak talebe göre yapmaya gayret edin. Satış ve dağıtımın da önemli olduğunu unutmayın.

Klima: Isıtma, soğutma ve havalandırma turistik tesislerin önemli yatırımlarından biri.

Tesisler, hem merkezi hem de bağımsız sistemleri bir arada kullanabiliyor. Otellerin bu alanda ürünü olan şirketlere hem ilk yatırım hem de yatırım sonrası yenileme ve servis açısından iyi bir pazar sunduğunu unutmayın.

Otel tekstili: Tekstil sektörü, turistik tesislere yönelik özgün ürün ve pazarlama yöntemleri geliştiriyor. Tekstil, otellerden en çok yenilemeye konu olan bir alan. Bu yüzden dikkatle izlenmesi gerekiyor.

Kiralık araç: Sezonun açılmasıyla beraber, havalimanından otellere transfer ve turistik turlarda kullanılmak üzere servis arabalarına gerek duyuluyor. Kiraya vermeyi düşündüğünüz araçlarınızın son bakımını yapın. Ayrıca otomotiv sektörünün de ‘rent a car’ hizmeti veren şirketlerden gelecek filo yenileme talebine hazır olması, tamircilerin yedek parça stoku yapması lazım.

Şarapçılık:
Türkiye’nin şarapçılık sektörünü ayakta tuttuğu belirtiliyor. Şarap meraklısı yabancı turistlerin gittikleri ülkenin şaraplarını tatmak gibi bir alışkanlıkları var. Bu durum, şarap tüketimini arttırıyor. Mahzenlerinde yeterli stoku olanların doğacak talepten olumlu yönde etkileneceklerini unutmayın.

Asansör-yürüyen merdiven: Şirketler, otellerle yıllık bakım anlaşmaları yapıyor. Yıllık bakım anlaşmalarının hacminin de 3.4 milyon dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Pastadan pay almak istiyorsanız otel ziyaretlerinizi sıkılaştırmanızı öneririz.

Hazır giyim: Turizm sektörü söz konusu olunca, hazırgiyim sektörüne yönelik ve turiste yönelik olarak incelemekte fayda var. Sektöre yönelik kısma baktığımızda, tesislerin personellerine ortalama iki yılda bir kıyafet aldıklarını görüyoruz. Bu alanda yaklaşık 4 milyon dolarlık bir pazar olduğu tahmin ediliyor. Turistlerden gelecek talep dikkate alındığında ise stok bulundurma ve mağaza açmalar gündeme gelecek. Buna da hazır olun.

Sağlık-ilaç: Sağlığın her zaman önemli olduğu bir gerçek. Tatilcilerden gelebilecek ilaç talebine hazırlıklı olmalı. Turistlere sağlık hizmeti verecek hastanelerin de hazır olmasında fayda var. Hastane yönetimlerinin, tedavilerin masraflarını tahsis etmede bir sorunla karşılaşmamaları için hayat ve sağlık sigorta kuruluşlarıyla bağlantıya geçip, gerekli işbirliklerini geliştirmeleri gerekiyor.

Televizyon: Devam eden otel yatırımlarının TV ve uydu sistemleri için oluşturduğu pazar hacmi 70 milyon doları buluyor. Oteller, uydu sistemleri alımı dışında bakım-onarım için de önemli bir harcama yapıyor. Teknik servisi hazır olan şirketler, bu alandaki pastadan pay alacak.

Otomasyon: Turistik tesislerde otomasyona, müşteriye daha iyi hizmet vermek ve işletmelerin yönetimini kolaylaştırmak üzere iki nedenden dolayı ihtiyaç duyulur. Otomasyon için de hem araç ve gereç hem de bazı özel yazılımlar kullanılıyor. Tatil köylerinde yılda ortalama üç bin dolarlık bir talep oluşuyor. Teknik ekipleriniz hazır olmalı.

Kaynak: Ekonomist, 11 Nisan 2004


21/11/2004

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol