Makaleler
YABANCI SERMAYE SERBEST BÖLGELERDEN AYRILIYOR
Bölgesel Teşvik Yayası’yla serbest bölgelerde vergi muafiyetinin 2009 yılı başından itibaren kaldırılmasıyla yabancı yatırımcıların Türkiye’den ayrılacağına yönelik kaygılar giderek gerçeklik kazanıyor.Daha önce ESBAŞ Serbest Bölgesi’nden çekilen Sangloo ve ELDOR firmasının ardından, yaklaşık 10 firma da Antalya Serbest Bölgesi’nde yatırım yapmaktan vazgeçti. Yatırımlarını Türkiye’den avantajlı ülkelere kaydıran firma sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.Antalya Serbest Bölge İşleticisi AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Fikri Bayhan, son aylarda Antalya’da yatırım yapmayı planlayan 10 dolayında yabancı firmanın, ‘vergi istisnasının kaldırılması’ üzerine yatırımlarını Slovakya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya ve Litvanya’ya kaydırdığını belirterek, devleti sağduyulu olmaya ve gerekli düzenlemeleri bir an önce yapmaya çağırdı.Serbest bölgelerin, barındırdığı avantajlarla son yıllarda ülke ekonomisine çok önemli katkılarda bulunduğunu belirten Bayhan, IMF’nin isteği doğrultusunda serbest bölgelerde uygulanan istisnaların kaldırılmasının, Türkiye’ye yabancı sermaye girişine darbe vuracağını söyledi. Bayhan şöyle konuştu: “Tahkime imza koymuş bir ülke olarak söz konusu avantajların yitirilmesi ile birlikte faaliyet gösteren yabancı sermayenin uluslararası hukuk mekanizmalarını harekete geçireceği kaçınılmazdır. Tüm platformlarda yaptığımız uyarılara rağmen yürürlüğe giren 5084 sayılı kanun içerisine yer alan serbest bölge ile ilgili maddelerin yeterince tartışılmamış ve fayda maliyet analizi yapılmamış olduğunu, serbest bölgelerin ülke ekonomisine katkısının siyasilerimiz tarafından yeterince değerlendirilmediğini sanıyoruz. Devletimizin sağduyulu davranacağını ve kararı düzeltme yoluna gideceğini ümit etmekteyiz.”21 SERBEST BÖLGE BULUNUYOR

· Serbest bölgelerde faaliyet gösteren dört bine yakın firmanın 622’si yabancı sermaye kullanıcısı.

· Türkiye’de 21 serbest bölge bulunuyor.

· Ticaret 2001’de 8.8 milyar dolar, 2002’de 11.1 milyar dolar, 2003 yılında ise yüzde 49.6 oranındaki artışla 16.6 milyar dolara ulaştı.

· 2002 yılı sonunda 28 bin 750 olan toplam istihdam 2003 yılı sonunda yüzde 19.6’lık bir artışla 34 bin 402’ye ulaştı. Dolaylı 200 bin istihdam.

· Üretici firmaların payı yüzde 28.4 artarak 495’ten 636’ya çıktı.KAYNAK: Dünya Gazetesi 10 Mart 2004


05/05/2004

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol