Makaleler
e-Ticaret İle İlgili İpuçları
Ataol AY Simternet İletişim Sistemleri
e-Ticarete geçmek için neler yapılmalı?
Öncelikle, sektörünüzün ve ürününüzün e-ticaret ortamına uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Eğer, çalıştığınız müşterileriniz buna hazır değilse veya ürününüz denenerek satın alınmak zorunda ise, bu işe yapacağınız yatırım size geri dönüş sağlamayabilir. Özetle, yapacağınız işin en iyisi olması için; geçmiş deneyimlerinizi, ilgilerinizi, beceri ve kaynaklarınızı iyi değerlendirin. Yapmak istediğiniz işe benzer diğer çalışmaları bu doğrultuda izleyin.

Bir iş planı çerçevesinde başarılı olmanız için gerekenleri tanımlayın:

 • Öncelikle bir alan adı alın (Domain Name)
 • Ticari olarak uymanız gereken hukuk ve kuralları inceleyin (Tüketiciyi Koruma hakkında kanun 8-9.madde)
 • Sizi ilgilendiren marka, copyright ve patentleri inceleyin. Bunlar sizin entellektüel sermayenizi korumanız için çok önemlidir
 • Kendinizi ve varsa yatırımcılarınızı korumak için yasal bir kimlik kazanın.
 • Kurumsal kimliğiniz ile ilgili çalışmaları yapın – logo, kartvizit, paket kağıdı vb.
 • Site tasarımı ve geliştirmeyi yavaş ve emin adımlarla hazırlayın. ‘Site hazırlanmaktadır’ ya da çalışmayan banner’lar ile başlamayın. Bu konuda kendiniz çalışabileceğiniz gibi profesyonellerin de yardımını almalısınız.
 • Konumlandırmanızı doğru yapın. Siteniz üzerinden satış yapacağınız müşterileriniz tam olarak ne alacaklarını ve bu işlemi nasıl yapacaklarını net bir şekilde görebilsinler.
 • Özel fiyat verin, internet ortamında alışveriş yapacak müşterilerinize özel fiyat vererek onları teşvik edin.
 • İade garantisini özellikle belirtin, tüketici koruma yasası gereği vermekle yükümlü olduğunuz iade koşullarını açıkça sitenizde belirtin.
 • Müşterilerinizin bilgileri toplayıp, onlara özel teklifler hazırlayın.”Özel gün teklifleri” müşterilerinizin memnuniyetini artıracaktır.
 • İlan, kampanya ve pazarlama aktivitelerinizi iyi düzenleyin. Sitenizi, internet üzerinden ve diğer pazarlama enstrümanları ile müşterilerinize duyurun. Arama motorlarına mutlaka kaydolun.
e-Ticaret sitesi oluşturulurken özellikle nelere dikkat edilmeli?
İnternet üzerindeki alışverişlerde en önemli kavram ‘güvenlik’. Alışveriş esnasında ve sonrasında tüketicilere sağlanacak olan ‘güven’ en önemli belirleyici unsur olarak önemini koruyor.

Güvenlik ile ilgili en önemli konulardan biri, mağazanızın gizlilik politikasının olması ve bunun sitenizde herkesin görebileceği bir yerden linkinin verilmesi. Eğer mağazanızda bir üyelik sistemi çalışıyorsa yine sitenizden sunduğunuz firma bilgilerinizin de güncel olmasında hassas davranmalısınız. Ayrıca müşterilerinizin sizin mağazanızda olduklarını anlamalarının en basit yollarından biri de logonuzun sitenizde görülebilir yerlerde yer almasıdır.

Gizlilik politikanızdan tüm müşterilerinizin haberi olduğundan emin olmalısınız. Bu politikanızı bilen müşterileriniz ile aranızda sıkı bir bağ oluşacaktır. Gizlilik politikanızda çalışanlarınızın eriştiği müşteri bilgilerine ne tip sınırlandırmalar getirdiğinizi anlatmalısınız. Örneğin, bir sipariş ile ilgili çalışanlarınızın bilmesi gereken şey müşterinizin adı ve adresidir, kredi kartı ile ilgili bilgileri değildir.

Müşterilerinizden istediğiniz bilgilerde de sadece siparişleri ile ilgili bilgileri istemelisiniz. Aylık gelirleri, eşlerinin adı-soyadı vb. gereksiz bilgileri istememelisiniz. Profesyonel uygulamalarda müşteri bilgileri gerektiğince saklanır ve sonrasında otomatik olarak silinirler. Böylelikle müşteri bilgilerinin yetkisiz kişilerce ele geçirilmesine de otomatik bir engel koyulmuş olur.

Eğer mağazanızda yapılan alışverişlerde ‘sahtekarlık’ yapıldığına ilişkin kuşkularınız olursa mutlaka üzerine gitmeli, bankanıza ya da idari birimlere durumu aktarmalısınız. Müşterileriniz sizin bu konudaki hassasiyetinizi kendi güvenlikleri açısından olumlu bir gelişme olarak kabul edeceklerdir. Aksi takdirde site ile ilgili yönetimin zayıf olduğu düşüncesine kapılacaklardır.

e-Ticarette ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?
Karşılaşabileceğiniz en ciddi sorun, rakiplerinizin çalışma modelinizi çok rahat bir şekilde kopyalayabilecek olması. Buna en iyi örneği kitap satışı yapan internet siteleriyle verebiliriz. Şöyle bir düşünün bundan birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de kaç tane kitap satışı yapan site vardı, bugün kaç tane var. Burada önemli olan markalaşabilmek. Günümüzde hiç kimse Amazon’un elde ettiği bedava reklam gücünü kolay kolay elde edemeyecek.

Tüketicilerin, servis/ürün sağlayıcı şirketler arasında her geçen gün daha kolay karşılaştırma yapabiliyor olmaları da bir tehdit. Eskiden bir malın alternatif fiyatını veya teknik özelliklerini görmek için mağazalar arasında dolaşmanız gerekirdi. Bugün ise tüm bunları, hatta daha fazlasını evinizin konforundan ayrılmadan yapabiliyorsunuz. Bu sizin ürününüzü satmayı planladığınız hedef kitle için de geçerli.

İşletmelerin daha geniş pazarlara ulaşabilmeleri alternatif servis-ürün sağlayıcılarının artmasına neden oldu. Bugün İstanbul’da kurulu bir kitap satış sitesi çok rahatlıkla yurdun (hatta dünyanın) her tarafına kitap satabiliyor. Bu da Ankara’daki bir kitapçıyı bu internet sitesi ile rekabete zorluyor.

Artan rekabet, alıcının gücünü arttırdı. Artık alıcı benzer hizmeti veren şirketler arasında çok rahatlıkla seçim yapabiliyor ve bunun maliyeti onun için bir ‘tık’ ile ifade edilebiliyor.

E-ticarette unutulmaması gereken şey, satıcı ile aracı arasındaki rollerin ciddi olarak değişmesi. Satıcı artık tek patron durumunda değil. Tersine, alıcının tartışmasız üstünlüğü bulunuyor. Sonuç olarak, e-ticaret düşünülenden çok daha hızlı gelişiyor ve işletmeler olası riskleri düşünerek vakit kaybedecek durumda değiller. Eğer hizmet veya ürünlerinizi e-ticaret ile satışa sunabileceğinize inanıyorsanız vakit kaybetmeden bu trende yerinizi almalısınız.

e-Ticarette kimlerle yola çıkabilirim?
Öncelikle tercihinizi, size özel çözümler geliştirecek bir firma mı yoksa hazır şablonlar sunan firmalar mı şeklinde yapabilirsiniz. Eğer farklılaşmak veya sektörünüzde öncü rol oynamak isterseniz, e-ticaret siteniz de buna uygun olmak zorundadır. Bu durumda size özel çözüm geliştirecek bir firma ile yola çıkmanız gerekecek.

Kreatif olarak tasarlanmış bir sitenin, ziyaretçilerin anlık sezgilerini kendinde odaklaması sonrasında, arka planda geliştirilmiş yazılım ile farklılaşma olanağına sahip olabilme şansı vardır.

Şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde, halihazırda keşfedilmiş ve herkes için geçerli olabilecek bir ‘başarı hikayesi’ olan çözüm olmadığı teşhisindeyiz. Bu yüzden önerimiz, size ve işinize özel çözümlerin geliştirilmesidir.

e-Ticaret sitenizi oluştururken, ortaya konulacak olan online markanız;

· İş modeliniz,

· Hedef kitleniz,

· İş kültürünüz ve kişiliğiniz,

· Gelecek planlarınız ve

· Online operasyonlarınızdan beklentileriniz doğrultusunda şekillenecektir.


05/05/2004

Makale anasayfasına geri dön  Sayfayı Yazdır

Bu konuyla ilgili yapılmış yorum bulunmamaktadır.
 
Üye Ol